autor
Magda
sucha skóra na łokciach

Dlaczego twoje łokcie są suche? Poznaj przyczyny i metody zwalczania problemu

Cześć!

Znasz pewnie to nieprzyjemne uczucie, kiedy twoje łokcie stają się suche i szorstkie. Nie zawsze jest to wynikiem zaniedbania pielęgnacji. Czasami suche łokcie świadczą o chorobach organizmu. Jak jest w twoim przypadku? Przeczytaj mój tekst i sprawdź, co naprawdę ci dolega.

Czemu twoje łokcie mogą być suche?

Skóra na łokciach trochę się różni od tej na całym ciele. Jest grubsza, bardziej skłonna do rogowacenia i zawiera mniej gruczołów łojowych. Skutek? Często staje się sucha, szorstka, a czasami nawet pęka. Przyczynami tych dolegliwości mogą być:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • odwodnienie organizmu,
  • niewłaściwa dieta,
  • niektóre choroby.

Czy suche łokcie to objawy choroby?

Sucha skóra na łokciach może być przyczyną niektórych chorób organizmu. Jeżeli zauważysz takie objawy u siebie, to zasięgnij opinii lekarza. Sucha skóra może bowiem świadczyć o: cukrzycy, łuszczycy, egzemie, AZS, niedoczynności tarczycy. Wraz z suchą skórą na łokciach mogą pojawić się także rumień, świąd, zmęczenie. Wtedy koniecznie zgłoś się do lekarza.

Sposoby na suche łokcie

Metod zwalczenia suchych łokci jest kilka, ale wszystkie łączy jedno: nawilżanie skóry. W tym celu możesz użyć następujących produktów lub zastosować się do pewnych zasad.

  1. Maść lub krem – powinna mieć działanie silnie nawilżające i zmiękczające, najlepiej sprawdzą się produkty z zawartością mocznika i kwasów kosmetycznych
  2. Delikatny peeling – wykonywany podczas peelingu całego ciała skutecznie usuwa zrogowaciałą skórę i wygładza łokcie
  3. Dieta – nawilżanie organizmu od środka jest bardo ważne, ale liczy się także unikanie: żywności przetworzonej, cukru i używek. Dieta na suche łokcie powinna składać się z: warzyw, owoców, chudego mięsa, pełnoziarnistych produktów i wysokiej jakości nabiału
  4. Nawilżanie od środka – bardzo ważne jest spożywanie wody w ciągu dnia. Dorosłemu człowiekowi zaleca się przyjmowanie 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *