autor
Magda

Co powinnaś wiedzieć o kosmetykach myjących?

Cześć dziewczyny!

Stosujesz je codziennie, oczyszczasz nimi skórę, a nawet nie wiesz, czy tak naprawdę są ci potrzebne. O czym mówię? Chodzi mi o mydełka, syndety i tzw. combo. Czym różnią się między sobą i jakie mają właściwości? Przeczytaj mój artykuł, a wszystkiego się dowiesz.

Czym są kosmetyki myjące?

To wiedzą wszyscy: kosmetyki myjące usuwają zanieczyszczenia ze skóry i włosów. Co więcej, nie powinny podrażniać i wysuszać skóry, dobrze się pienić i mieć właściwą konsystencję. W kosmetykach myjących znajdują się substancje powierzchniowo czynne, które usuwają zanieczyszczenia tłuszczowe i hydrofilowe. Najpopularniejszym z tych środków jest SLS, którego działanie neutralizuje się Cocamidoprpylem Betaine. Dodatkowymi substancjami są: zagęszczające kosmetyk i nadające mu odpowiednią konsystencję, wyłapujące jony metali ciężkich, natłuszczające oraz witaminy, barwniki, konserwanty i składniki zapachowe.

Jak działają kosmetyki myjące?

Substancje, które wymieniłam wyżej, powodują emulgowanie i oderwanie wszystkich zanieczyszczeń od powierzchni skóry i włosów. Następnie brud, kurz, sebum i martwy naskórek są spłukiwane wraz z wodą. Piana ułatwia rozprowadzanie substancji myjących i przyspiesza usuwanie zanieczyszczeń. Skuteczność kosmetyku uzależniona jest od zastosowanych składników i ich stężenia. Ważne jest także pH produktu; powinno być zbliżone do pH skóry (4,5 – 5,5). Jeżeli jest za wysokie, może podrażnić i naruszyć barierę naskórka.

Kosmetyki myjące – podział

Podstawowy podział kosmetyków myjących wyróżnia: produkty z mydłem i produkty bez mydła. Ze względu na skład mamy natomiast: mydła, syndety i combo.

Mydła to nic innego jak sole kwasów tłuszczowych. Dobrze oczyszczają skórę, ale słabo się pienią. Są bezpieczne dla środowiska, bo ulegają biodegradacji. Mogą mieć różną formułę, jednak my znamy je pod postacią kostek. Mają (niestety) wysokie pH (8,5), co może wywoływać podrażnienia i suchość skóry. Z tego powodu nie są polecane do cery suchej i wrażliwej.

Combo zawiera mydła i inne składniki myjące, najczęściej syntetyczne. Mają niższe pH niż mydła, są jednak zasadowe. Combo ma dobre właściwości oczyszczające i dość dobrze się pieni. Mają konsystencję żelu lub występują w formie kostki.

Syndety mają pH neutralne dla skóry i bardzo dobrze się pienią. Zawierają składniki dokładnie oczyszczające, a także łagodzące, nawilżające, natłuszczające i przeciwbakteryjne. Mają konsystencję płynów i żeli, ale niektóre z nich występują pod postacią kostek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *