autor
Magda
pielęgnacja ciała

Jak pielęgnować poszczególne części ciała? Moje sposoby

Skóra w niektórych miejscach jest cienka, w innych zgrubiała, w jeszcze innych pomarszczona. Z wiekiem, wskutek spadku aktywności gruczołów łojowych i grubienia naskórka, staje się cieńsza, sucha, szorstka i niejednorodna kolorystycznie. Na jej stan mają wpływ również geny, hormony, szerokość geograficzna, w jakiej żyjemy, i częstotliwość kąpieli słonecznych. Jak pielęgnować poszczególne części ciała, to znaczy jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja dłoni, karku i pleców, pośladków, piersi, łokci i kolan, ud, pach, brzucha oraz stóp? Oto moje sposoby.

Pielęgnacja dłoni

Skóra dłoni nie posiada tkanki podskórnej i gruczołów łojowych, za to ma dużo gruczołów potowych i grubszą warstwę naskórka. Wewnętrzna skóra dłoni z wiekiem grubieje oraz ma tendencję do pękania i stanów zapalnych, dlatego powinnyście unikać detergentów i innych czynników drażniących. Z kolei zewnętrzna skóra dłoni z biegiem lat staje się cieńsza oraz skłonna do podrażnień i przebarwień, bo jest stale wystawiana na działanie słońca, wiatru i innych czynników atmosferycznych. Na dłoniach są zlokalizowane tak zwane punkty refleksyjne, które odpowiadają za poszczególne narządy; ich uciskanie pozwala leczyć schorzenia i łagodzić ich objawy.

Aby należycie zadbać o skórę dłoni, po każdym umyciu rąk powinnyście wmasować w nie krem; dzięki temu Wasze dłonie będą gładkie i dłużej pozostaną młode. Ponadto wszystkie prace domowe wykonujcie w rękawicach ochronnych oraz pamiętajcie o peelingu i nawilżających maseczkach. Jeżeli Wasze paznokcie są słabe, wzmacniajcie je odżywkami i zafundujcie im profesjonalny manicure; nigdy nie wiadomo, czy ich zła kondycja nie jest skutkiem nieumiejętnego używania pilnika. Jeżeli Wasze paznokcie się rozdwajają, kruszą lub są zbyt miękkie, skonsultujcie się z dermatologiem, który wykluczy (oby!!!) lub potwierdzi (lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć) chorobę skóry.

Pielęgnacja karku i pleców

Skóra na plecach jest grubsza niż na przedniej stronie ciała oraz ma sporo gruczołów łojowych i potowych. Z tego powodu raz w tygodniu zróbcie jej peeling, aby zapobiec pojawieniu się wyprysków.

Pielęgnacja pośladków

Skóra w tych rejonach jest miękka, jędrna i bogata w komórki tłuszczowe, dlatego ma tendencję do rozstępów i cellulitu. Aby do nich nie dopuścić, masujcie pośladki szorstką gąbką, a po kąpieli wcierajcie w nie krem ujędrniający, antycellulitowy lub przeciw rozstępom. Ponadto jak najczęściej napinajcie mięśnie pośladków, żeby jak najdłużej cieszyć się jędrną pupą.

Pielęgnacja piersi

Skóra na piersiach jest delikatna i ma grubą warstwę tkanki tłuszczowej. Aby o nią zadbać, używajcie balsamów ujędrniających i regularnie noście prawidłowo dobrany stanik. Dodatkowo polecam Wam masaże chłodnym lub na przemian ciepłym i zimnym strumieniem wody, które pobudzają krążenie krwi i poprawiają sprężystość skóry. Na co dzień pamiętajcie o wyprostowanej postawie i ćwiczeniach, takich jak chociażby damskie pompki, które zapewnią Waszym piersiom ładny kształt.

Pielęgnacja łokci i kolan

Skóra na łokciach i kolanach jest zgrubiała i szorstka, ponieważ obie części ciała służą do podpierania. Aby zapewnić jej gładkość i elastyczność, natłuszczajcie ją, najlepiej preparatami z mocznikiem, kwasem salicylowym i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, oraz raz w tygodniu róbcie peeling.

Pielęgnacja ud

Choć skóra ud jest jędrna, ma skłonność do cellulitu i rozszerzonych naczynek żylnych, ponadto odkłada się w niej sporo tłuszczu. Wewnętrzna strona ud i pachwiny są delikatne, wrażliwe na otarcia i odparzenia oraz podatne na infekcje grzybicze. Aby zapewnić skórze na udach dobrą kondycję, wklepujcie w nią balsam ujędrniający lub antycellulitowy. W ten sposób poprawicie mikrokrążenie w skórze i zadbacie o jej elastyczność.

Pielęgnacja pach

Skóra pod pachami jest delikatna, a także bogata w mieszki włosowe oraz gruczoły potowe i łojowe. Aby dobrze o nią zadbać, do usuwania włosków nie używajcie depilatora, lecz łagodnych preparatów. Jeżeli nadmiernie się pocicie, stosujecie antyperspirant, który hamuje wydzielanie potu, podczas gdy dezodorant tylko maskuje jego nieprzyjemny zapach. W przypadku zaawansowanej nadpotliwości skuteczne mogą okazać się dopiero ostrzykiwanie toksyną botulinową. Podczas opalania unikajcie perfum i dezodorantów perfumowanych, które mogą spowodować przebarwienia skóry.

Pielęgnacja brzucha

Skóra na brzuchu ma tendencję do rozstępów i cellulitu, ponieważ w tych rejonach jest dużo tkanki podskórnej bogatej w komórki tłuszczowe. Aby zapewnić skórze na brzuchu ładny wygląd, dbajcie o prawidłową wagę, to znaczy nie przejadajcie się i ćwiczcie mięśnie brzucha. W przypadku rozstępów lub cellulitu używajcie kosmetyków przeznaczonych do walki z tymi niedoskonałościami.

Pielęgnacja stóp

Na wewnętrznej stronie stóp znajduje się wiele gruczołów potowych i zero gruczołów łojowych, dlatego skóra w tych rejonach ma tendencję do pękania. Jest dość gruba i – podobnie jak skóra dłoni – wyposażona w punkty refleksyjne.

Aby zadbać o skórę stóp, stosujcie tarkę i róbcie im peeling. W celu zmiękczenia i łatwiejszego usunięcia zrogowaciałego naskórka używajcie kosmetyków z mocznikiem i kwasem salicylowym. Ponadto nawilżajcie skórę kremem, który zapobiegnie jej pękaniu. Jeżeli Wasze stopy obficie się pocą, stosujcie dezodorant lub antyperspirant do stóp. Pęknięcie lub zaczerwienienie naskórka bądź nieprzyjemny zapach, zwłaszcza między palcami, powinien Was skłonić do wizyty u dermatologa. Podobnie żółte, zgrubiałe albo suche paznokcie.

W jaki sposób Wy pielęgnujecie poszczególne partie ciała? Podzielcie się swoimi pomysłami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *