autor
Magda
kosmetyki naturalne z kawy i herbaty

Kawa czy herbata? Moje przepisy na naturalne kosmetyki z popularnych napojów

To jedno z pytań, które słyszymy, ilekroć składamy komuś wizytę, oczywiście w kontekście napoju. Tymczasem kawa i herbata nie tylko są smaczne i pobudzają lub rozgrzewają, lecz także mają właściwości pielęgnacyjne. Stanowią składnik kosmetyków sprzedawanych w drogeriach i bazę kosmetyków DIY. Jakie właściwości kosmetyczne ma kawa i herbata? Oto moje przepisy na kosmetyki z kawy i herbaty, takie jak peeling, maseczka, płukanka, parówka i parę innych.

Kawa ‒ właściwości kosmetyczne

Kawa zawiera kofeinę i związki purynowe, dzięki którym ten aromatyczny napój poprawia ukrwienie mózgu i koncentrację oraz niweluje zmęczenie. Ponadto kawa ma zbawienne działanie na skórę, mianowicie usprawnia krążenie i ujędrnia. Uczestniczy w rozbijaniu nagromadzonej tkanki tłuszczowej, a tym samym sprzyja redukcji cellulitu. Brązowe ziarna kawy są bogate w związki polifenolowe, a najważniejszy z nich ‒ kwas chlorogenowy ‒ ma zdolność do neutralizowania wolnych rodników, a także chroni białka i lipidy naszej skóry oraz zapobiega uszkodzeniom DNA, które zachodzą na skutek promieniowania słonecznego. Kosmetyki kawowe zwalczają widoczne oznaki starzenia się i przywracają skórze zdrowy wygląd. Jednym słowem, kawa to eliksir dla duszy i ciała.

Moje przepisy na kosmetyki z kawy

Peeling z kawy

Peeling z kawy nadaje skórze aksamitną gładkość i miękkość, zapobiega rozstępom, a przy tym rozgrzewa i odpręża. Przepisów jest mnóstwo, ale wszystkie bazują na kawie. Ponieważ do nas należy przygotowanie takiego peelingu, my decydujemy, jakimi dodatkami go wzbogacimy. Mogą to być: cynamon, imbir, wiórki kokosowe, sproszkowana mięta i anyż. Fusy można łączyć ze śmietaną, z cukrem białym lub trzcinowym, z solą, z oliwą i z żelem bezzapachowym. Warto wypróbować kilka receptur, aby znaleźć tę najlepszą. Ja stosuję peeling z kawy najwyżej dwa razy w tygodniu. Zawsze masuję ciało przez minimum pięć minut.

Peeling kawowy z solą ‒ przepis

W naczyniu mieszam łyżkę soli (drobno- lub gruboziarnistej), dwie łyżki świeżo zmielonej kawy i łyżeczkę cynamonu. Dodaję bezzapachowy żel pod prysznic, aby uzyskać gęstą papkę. Następnie delikatnie masuję całe ciało, a zwłaszcza uda, biodra i brzuch, gdzie przeważnie gromadzi się tkanka tłuszczowa. Smaruję nim jeszcze twardą skórę na piętach. Ciało spłukuję na przemian ciepłą i zimną wodą, po czym wklepuję w nie nawilżający lub ujędrniający balsam. Peeling kawowy z solą usuwa martwy naskórek oraz wygładza i zmiękcza skórę (ale uwaga: nie każda skóra toleruje sól).

Peeling kawowy ze śmietaną ‒ przepis

Cztery łyżeczki mielonej kawy zalewam wrzątkiem, aby woda przykryła kawę. Po kilku minutach ją odcedzam, a fusy łączę z oliwką. Dodaję dwie łyżeczki gęstej śmietany i gotowe. Taką mieszanką delikatnie masuję całe ciało od stóp do szyi. Peeling kawowy ze śmietaną natłuszcza i nawilża oraz pobudza krążenie.

Maseczka z kawy dla zmęczonej skóry ‒ przepis

Łyżeczkę fusów mieszam z ulubionym kremem, po czym nakładam papkę na twarz i pozostawiam na dwadzieścia minut. Po upływie tego czasu jedynie usuwam nadmiar maseczki wacikiem zwilżonym wodą. Kofeina z kawy ujędrnia, napina i odświeża skórę.

Płukanka z kawy do włosów dla brunetek i szatynek ‒ przepis

Dwie łyżeczki mielonej kawy zalewam połową szklanki wrzątku, po czym przelewam przez papierowy filtr i dodaję litr ciepłej wody. Po umyciu włosów szamponem płuczę je gotową mieszanką. Płukanka z kawy ożywia włosy i dodaje im blasku. Z kolei kofeina poprawia mikrokrążenie, a tym samym przyspiesza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Herbata ‒ właściwości kosmetyczne

Herbata zawiera bogactwo garbników, zwłaszcza taniny, a tym samym sprawia, że kosmetyki z jej dodatkiem pełnią rolę przeciwutleniaczy i chronią skórę przed starzeniem się. Z kolei kofeina usprawnia krążenie krwi i poprawia dotlenienie komórek, a witaminy C, B i PP wpływają pozytywnie na koloryt skóry i odżywiają ją.

Moje przepisy na kosmetyki z herbaty

Płukanka z herbaty do włosów dla brunetek ‒ przepis

Płukanka z herbaty odświeża i ożywia ciemny kolor włosów. Ja jej nie stosowałam, ponieważ jestem blondynką, ale moje ciemnowłose koleżanki były z niej bardzo zadowolone. Aby przygotować taką płukankę, wystarczy zalać szklanką wrzątku cztery łyżeczki czarnej herbaty. Następnie czekamy, aż napar ostygnie, po czym przecedzamy go przez sitko. W płynie wypłukujemy świeżo umyte włosy.

Parówka z herbaty na rozszerzone pory ‒ przepis

Parówka z herbaty jest szczególnie polecana przy rozszerzonych porach i cerze trądzikowej. Aby ją przygotować, wsypuję do miski dwie łyżeczki zielonej herbaty i zalewam je wodą o temperaturze około 60-70 stopni. Okręcam włosy ręcznikiem i pochylam się nad miską na 10-15 minut. To wystarczy, żeby cera wyraźnie się rozjaśniła i wygładziła.

Okład z herbaty na podrażnienia ‒ przepis

Okład z herbaty to ratunek dla skóry zaczerwienionej, podrażnionej i piekącej. Działa ściągająco i tonizująco. Aby go wykonać, zaparzam dwie łyżeczki czarnej herbaty i moczę ręcznik w wywarze, który następnie kładę na twarzy.

Kompresy z herbaty na piekące oczy ‒ przepis

W mocnym wywarze czarnej herbaty zanurzam dwa gotowe kompresy (dostępne w aptece) i kładę je na powiekach na 10-15 minut. Kompresy z herbaty to świetny sposób na piekące, zaczerwienione i podpuchnięte oczy.

A Wy stosujecie kosmetyki z kawy lub herbaty? Kupujecie gotowe czy robicie je samodzielnie? Jeżeli wolicie kosmetyki z kawy lub herbaty DIY, podzielcie się swoimi przepisami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *