autor
Magda
makijaż permanentny

Makijaż permanentny i pigmentacja medyczna. Co musisz wiedzieć, zanim poddasz się zabiegowi?

Cześć!

Jeżeli rano nie masz czasu się umalować, twoje brwi nie są najładniejsze, a usta mogłyby mieć bardziej intensywny kolor, to być może najwyższy czas poddać się makijażowi permanentnemu. Sprawdź, jak wygląda zabieg, jakich pigmentów używa się podczas niego i co jakie efekty dzięki niemu osiągniesz.

Czym jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to zabieg, który polega na wprowadzeniu pod skórę barwnika za pomocą igły. Jednak, żeby był bezpieczny i określony zabiegiem medycznym, musi spełniać pewne normy. Takie wymagania dotyczą urządzeń, pigmentów i poziomu edukacji osób, które wykonują makijaż permanentny. Normy te określają jakość wyrobów medycznych (urządzeń i barwników)i zarządzania personelem.

W makijażu permanentnym stosuje się dwie metody wprowadzania pigmentu pod skórę. Zabieg wykonuje się techniką manualną lub aparaturową. Najczęściej stosuje się sposób mechaniczny, który polega na wprowadzeniu barwnika za pomocą igły o regulowanej ilości, głębokości nakłuć i dozowaniu pigmentu. Drugi sposób wymaga nacięcia skóry skalpelem zanurzonym w pigmencie. Wybór techniki uzależniony jest od oczekiwanych efektów.

Urządzenia do makijażu permanentnego

Podczas zabiegu bardzo ważne jest, żeby używać sprzętu jak najwyższej jakości. Urządzenie powinno mieć nowoczesne funkcje, musi zapewniać wysoki poziom usług i dawać komfort pracy. Urządzenia stosowane podczas makijażu permanentnego powinno posiadać cztery programy: rekonwalescencja (wykorzystuje się go podczas przywracania konturu kolnej i górnej wargi), kamuflaż (ten program stosuje się przy cieniowaniu i kamuflażu), zagęszczanie rzęs (używa się go do optycznego zagęszczenia linii rzęs), włoski brwi (polega na dorysowaniu włosów na łuku brwiowym).

Urządzenia i pigmenty w makijażu permanentnym

Wybierając sprzęt do takiego zabiegu lub udając się do gabinetu kosmetycznego, zwróć uwagę, żeby był wyposażony w:

  • opcję kontrolowania prędkości pracy igły;
  • regulację ilości pobieranego barwnika;
  • funkcję przepływu barwników, co umożliwia przekazywanie ich wprost do końcówki, a to z kolei podwyższa poziom bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • opcję zastosowania systemu chowania igły w osłonkę podczas przerwania pracy;
  • podłączenie drugiej końcówki, która daje możliwość malowania dwoma barwnikami.

Ważne jest, żeby urządzenie stosowane podczas makijażu permanentnego nadawało się do wielokrotnego użytku po sterylizacji, a materiał, z którego wykonany jest sprzęt to nierdzewna stal chirurgiczna.

Pigmenty natomiast powinny być sterylne, pochodzić od sprawdzonego producenta i mieć odpowiednio wysoką jakość. Nie mogą zawierać metali ciężkich i zanieczyszczeń organicznych. Powinny natomiast mieć właściwości antybakteryjne, zawierać barwniki pochodzenia mineralnego i nie wykazywać żadnych zagrożeń dla organizmu. Barwniki dzieli się na cztery grupy uzależnione od przeznaczenia: do brwi, oczu, ust i kamuflażu.

Kiedy stosuje się pigmentację medyczną?

Pigmentację medyczną stosuje się w następujących przypadkach:

  1. Rekonstrukcyjna pigmentacja brwi i rzęs. Stosuje się ją u osób po chemioterapii, oparzeniach, przeszczepach, wrodzonych asymetriach, liftingu czoła. Zabieg ma zapewnić przywrócenie regularnego rysunku brwi i konturu powieki w linii rzęs. Aby zabieg się powiódł, należy dobrze znać proporcje i kształt twarzy. Zakres rekonstrukcji może być całkowity (przy braku owłosienia) lub częściowy (przy uzupełnieniu ubytków lub przy potrzebie zagęszczenia).
  2. Rekonstrukcyjna pigmentacja skóry owłosionej głowy. Poleca się ją po zabiegach chirurgicznych, przeszczepach włosów i skóry, ze schorzeniami dermatologicznymi, przy łysieniu lub wypadaniu włosów. Dzięki pigmentacji uzyskujemy naturalny efekt, a ten osiąga się za pomocą odpowiedniego rozmieszczenia barwnika.
  3. Rekonstrukcyjna pigmentacja czerwieni wargowej. Stosuje się ją, żeby zamaskować asymetrię ust, po zabiegach chirurgicznych, przy ubytkach, bliznach, u pacjentów z rozszczepieniem górnej wargi, przy przebarwieniach. Podczas zabiegu używa się technik konturowania, cieniowania i wypełniania z zastosowaniem jednego lub wielu kolorów. Pigmentację można uzupełnić zabiegami wolumetrii i wypełniania kwasem hialuronowym.

A czy ty byłaś kiedykolwiek na takim zabiegu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *