autor
Magda

Masz suchą skórę dłoni? Zobacz, jak o nią zadbać

Cześć!

Skóra dłoni jest bardzo delikatna i podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeżeli często odczuwasz dyskomfort na tej części ciała, to sprawdź, co możesz zrobić, żeby pozbyć się tych nieprzyjemnych odczuć. Zobacz, że jest to bardzo proste, a efekty – niesamowite.

Czemu skóra dłoni jest sucha?

Skóra na zewnętrznych częściach dłoni nie jest pokryta gruczołami łojowymi, które mogłyby je nawilżyć i natłuścić. Jak nie łatwo się domyślić, jest to jeden z powodów przesuszenia skóry. Do innych zaliczają się warunki atmosferyczne (wiatr, minusowe temperatury, mróz, gorące powietrze, promieniowanie UV), zanieczyszczenie powietrza i smog. Negatywne działanie na skórę dłoni mają również nieprawidłowa pielęgnacja, stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków, detergenty i różnorodne choroby (uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, AZS, łuszczyca). Oprócz skóry dłoni uszkodzeniom ulegają także paznokcie i skórki wokół nich.

Po czym rozpoznać suchą skórę dłoni?

Możesz to zaobserwować lub odczuć. Sucha skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się na niej suche skórki i białe miejsca, które świadczą o przesuszeniu. Skórki wokół paznokci się zadzierają, są szorstkie i przeszkadzają na co dzień. Paznokcie natomiast stają się cienkie, rozdwajają i osłabiają się. W przypadku suchych dłoni masz także wiele nieprzyjemnych odczuć. Pieczenie, szczypanie, ściągnięcie to tylko niektóre z nich. Jak je złagodzić?

Jak zapobiegać przesuszeniu skóry?

Najprostszym sposobem jest ograniczenie działania szkodliwych czynników z zewnątrz. Jeżeli na dworze panuje minusowa temperatura, to załóż rękawiczki i posmaruj dłonie natłuszczającym kremem. To samo zrób przed sprzątaniem mieszkania lub myciem naczyń. Dzięki temu uchronisz skórę przed detergentami i innymi myjącymi substancjami. W pielęgnacji stosuj tylko takie kosmetyki, które odpowiadają potrzebom twojej skóry. Zadbaj i o skórę, i o paznokcie. Jeżeli masz uszkodzone paznokcie, to możesz zastosować witaminową odżywkę. Dobrze się sprawdzą witaminy E i te z grupy BB, proteiny, roślinne ekstrakty, minerały i olejki.

Zabiegi dla suchej skóry dłoni

Jeżeli skóra twoich dłoni jest sucha, to możesz zadbać o nią i w domu, i w gabinecie kosmetycznym. Najpopularniejszym zabiegiem jest parafina, którą podgrzewasz w łazience lub na którą możesz umówić się w salonie. Skórze zapewnia to wygładzenie, nawilżenie i rozjaśnienie. Ten sam zabieg możesz zastosować na stopy – zrobi to dobrze popękanym i szorstkim piętom, a także paznokciom.

Na suchą skórę dłoni dobrze będą działać także peelingi i maski, które zrobisz samodzielnie w domu. Możesz użyć gotowych produktów kupionych w drogerii lub zrobić swoje z kuchennych produktów. Bardzo dobrze sprawdzą się na przykład cukier, miód, sok z cytryny lub aloesu, płatki owsiane, czekolada. Pamiętaj, żeby wszystkie produkty dokładnie wymieszać, a następnie wetrzeć w skórę i pozwolić składnikom zadziałać. Jeżeli zdecydujesz się na taki peeling, to pamiętaj, żeby po zakończonym zabiegu w dłonie wsmarować krem nawilżający.

Najlepszą porą na nawilżanie suchej skóry dłoni jest… noc. Po kąpieli lub prysznicu na dłonie nałóż krem nawilżający lub maskę na całą noc. Następnie załóż bawełniane rękawiczki, które utrzymają krem na skórze i przyspieszą przenikanie kosmetyku do głębszych warstw skóry. Taki sam trik możesz zastosować na stopy. Suche i popękane pięty oraz paznokcie bardzo dobrze zareagują na odżywcze i nawilżające składniki kremu.

A jak ty dbasz o skórę dłoni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *