autor
Magda
olejek do włosów

Olejek – kosmetyk dobry na wszystko. Jak dbać o skórę i włosy?

Cześć dziewczyny!

Olejki kosmetyczne to prawdziwe hity w pielęgnacji skóry i włosów. Stosuję je od bardzo dawna i zawsze działały bardzo dobrze. Dziś opowiem ci o ich działaniu, właściwościach i rodzajach. Zapraszam do lektury mojego wpisu.

Jak działają olejki do skóry i do włosów?

Najważniejszym zadaniem olejków jest utworzenie na powierzchni skóry i włosów powłoczki. Ta z kolei chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i utratą wilgoci, a także zwiększa odporność na niższą temperaturę i wiatr. Z tego powodu olejki polecane są osobom z uszkodzoną barierą lipidową skóry, suchą i odwodnioną cerą. Zapewniają ukojenie i pielęgnują tłustą cerę. Ujędrniają i zwiększają gęstość skóry, redukują podrażnienia i zaczerwienienia. Pamiętajcie jednak, że niewłaściwie stosowane oleje mogą pogorszyć kondycję skóry i włosów: zapchają pory skóry, spowodują odwodnienie i mogą doprowadzić do przetłuszczania się skóry głowy.

Co zawierają olejki do skóry i włosów?

Olejki zawierają kwasy tłuszczowe, witaminy i mikroelementy. Dzięki nim poziom nawodnienia zostanie szybko uregulowany, skóra będzie zmiękczona, gładka i jedwabista w dotyku. Niektóre olejki zawierają antyoksydanty, które odpowiadają za młody wygląd skóry i włosów, a także chronią przed wolnymi rodnikami.

Olejki do skóry i włosów – podział

Istnieje kilka podziałów olejków. Najprostszy z nich mówi o trzech grupach: olejkach schnących, olejkach wolnoschnących i olejkach nieschnących.

  • Olejki schnące mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i praktycznie nie są wyczuwalne po zaaplikowaniu. Są najbardziej podatne na utlenianie, dlatego należy przechowywać je w niskich temperaturach; mają krótki termin ważności. W tej grupie znajduje się dużo olejków rafinowanych. Tych jednak unikaj – są chemicznie oczyszczane i nie zapewnią skórze żadnych właściwości odżywczych. Do tej grupy zaliczamy między innymi olej z nasion i pestek roślin.
  • Oleje wolnoschnące mają gęstszą i bardziej zwartą konsystencję. Są bardziej stabilne chemicznie i zawierają między innymi tłuszcze nasycone. Występują w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej. Do olejków wolnoschnących zaliczamy: olejek z awokado, olej z orzechów laskowych, olejek makadamia. Nie są podatne na utlenianie i mają wysoką temperaturę dymienia.
  • Oleje nieschnące są tłuszczami nasyconymi. Zaliczamy tu oleje kokosowy i palmowy, masła roślinne i tłuszcze odzwierzęce. Na skórze i włosach tworzą grubą warstwę ochronną i świetnie służą do demakijażu. Pochłaniają wszystkie zabrudzenia, a połączone z emulgatorami dobrze spłukują się ze skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *