Cześć!
Jeżeli chcesz się bezpiecznie opalać i nie narażać skóry na działanie nie zawsze dobrego słońca, to warto poznać fototyp swojej skóry. Pomoże ci to w doborze kosmetyków, a pielęgnacja ciała stanie się o wiele łatwiejsza i świadoma. Co to jest fototyp skóry i który z nich jest ci przypisany?
Fototypy skóry – krótka historia
Niejaki dr Thomas Fitzpatrick jako pierwszy sklasyfikował sześć typów skóry, czyli fototypów. Ich podział jest uzależniony od ilości melaniny w skórze odpowiedzialnej za pigmentację skóry, mówiąc inaczej za jej koloryt. Jej zawartość w skórze jest uzależniona od rasy ludzkiej i wystawiania ciała na promienie słoneczne. Innymi słowy fototypem jest reakcja skóry na działanie promieniowania UV.
Fototypy skóry – którym z nich jesteś?
Wspominałam wcześniej, że istnieje 6 fototypów skóry. Oto one:
- pierwszy: rude włosy, blada karnacja, lekka i czerwona opalenizna, skłonność do częstych oparzeń;
- drugi: jasne blond włosy, blada karnacja, lekka i czerwona opalenizna, pojawiają się dość częste oparzenia;
- trzeci A: blond włosy ze złocistymi refleksami, jasna karnacja, jasnobrązowa opalenizna, czasami pojawiają się poparzenia;
- trzeci B: jasnobrązowe włosy, oliwkowa karnacja, złocista opalenizna, dochodzi do rzadkich poparzeń;
- czwarty: ciemnobrązowe włosy, ciemna karnacja i opalenizna, brak oparzeń słonecznych;
- piąty: czarne włosy, bardzo ciemna karnacja i opalenizna, nie występują oparzenia słoneczne.
Jeśli jesteś pierwszym fototypem, to twoja skóra jest bardzo uwrażliwiona na promienie słońca. Wystarczy pięć minut opalania się do wystąpienia poparzeń. Warto też zaznaczyć, że osoby z I fototypem nigdy nie będą mieć brązowej opalenizny. Taki odcień pojawi się dopiero po kilku dniach. Podobna sytuacja występuje u osób z II fototypem skóry.
Osoby z III fototypem skóry do ładnej opalenizny potrzebują niewielkiej dawki słońca. Ten rodzaj skóry wykazuje lepszą tolerancję na oparzenia. Nie można jednak zapomnieć o regularnym stosowaniu kremu z odpowiednio wysokim faktorem. Fototyp IV (południowoeuropejski) ma nieco większą odporność na działanie słońca, ale i tu należy pamiętać o właściwej ochronie.
Ostatnie dwa fototypy, V azjatycki i VI określający skórę mieszkańców Afryki, samoistnie chronią się przed słońcem.
Jak wybrać krem z filtrem UV?
Nie bez przyczyny na kremach z filtrami UV podaje się liczbę i ciąg liter SPF. To skrót od Sun Protection Factor, czyli współczynnika ochrony przeciwsłonecznej, oznaczającego stosunek najmniejszej możliwej dawki słońca wywołującej rumień na chronionej kremem skórze do takiej samej dawki powodującej te same niedoskonałości na skórze pozostawionej bez ochrony. Im ten współczynnik jest wyższy, tym lepszą ochronę ma nasza skóra.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kremu, który zabezpiecza skórę przed promieniami UVA i UVB, a jego wartość powinna wynosić przynajmniej 15. Jeżeli masz jasną karnację, to należy zastosować krem z wysokim współczynnikiem ochrony. W przypadku ciemnej skóry wystarczy SPF 15.
Jak przygotować skórę do opalania?
Zanim zaczniesz się opalać, przygotuj odpowiednio skórę. Umyj i wypeelinguj ją po to, żeby usunąć z niej resztki kosmetyków i perfum, które mogłyby wejść w reakcję ze słońcem i które mogłyby zakłócić działanie kremu z filtrem UV. Ważne jest także, żeby w trakcie opalania i stosowania ochrony przeciwsłonecznej nie używać produktów z kwasami. Jeżeli na twoim ciele pojawiły się krostki, pieprzyki lub niepokojące zmiany, to zabezpiecz je dodatkową warstwą kremu, zaklej plasterkiem lub całkowicie zrezygnuj z opalania.
Dodaj komentarz