autor
Magda

Zaktualizuj swoją pielęgnację skóry przed latem

Hej Kochani!

Ok, a zatem lato nadchodzi – w końcu! Jaką pielęgnację skóry powinniście wdrożyć? Czy trzeba coś zmieniać w dotychczasowej? Od razu mówię, że tak, zmiany są konieczne. Dziś podpowiadam jak je wprowadzić krok po kroku.

Co powinniście dodać do Waszej rutynowej pielęgnacji skóry tego lata?

Przede wszystkim ochronę przeciwsłoneczną. Słońce jest takie cudowne, ale zanim zaczniecie delektować się ciepłymi promykami, upewnijcie się, że zabezpieczyliście swoją skórę odpowiednimi produktami. Dlaczego SPF jest tak ważny? Chodzi oczywiście nie tylko o poparzenia słoneczne, ale o przedwczesne starzenie się skóry.

Udowodniono, że SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, chroni przed promieniami UVA i UVB. I powinieneś mieć produkt, który chroni przed obiema odmianami. W UVA A oznacza starzenie. Promienie te schodzą do skóry właściwej, mogą powodować zmiany komórkowe, a następnie prowadzić do wyprysku posłonecznego i nierównomiernej pigmentacji, w najgorszym przypadku do… raka skóry. W UVB B oznacza opalanie, a często poparzenie – nadmiar UVB sprawia, że skóra piecze i jest czerwona. Promienie te wpływają zatem na zewnętrzną warstwę skóry.

Jaki filtr SPF wybrać? 

Wiele osób zastanawia się, jaki filtr SPF powinien mieć na twarzy, a odpowiedź to co najmniej 30 lub 50. Połączenie SPF i przeciwutleniaczy świetnie sprawdza się latem, ponieważ chroni przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować stres oksydacyjny i przyspieszyć starzenie się skóry oraz nieodwracalne zmiany w skórze.

Jaśniejsze odcienie skóry wytwarzają mniej melaniny niż ciemniejsze, ale nawet osoba o ciemnej karnacji może się poparzyć. Jeśli dużo siedzicie przy komputerze, powinniście mieć SPF z ochroną HEV, czyli ochroną przed tzw. niebieskim światłem pochodzącym z ekranów.

Czego należy unikać w codziennej pielęgnacji skóry latem?

O tym też warto wspomnieć! To rzecz dość indywidualna i zależy od tego, jaki tryb życia prowadzicie. Tak więc, jeśli dużo przebywacie na słońcu, odstawcie retinol. Generalnie sugerowałbym, aby latem odstawić mocne produkty na bok, ponieważ może to sprawić, że skóra stanie się wyjątkowo wrażliwa na światło. Mam tu na myśli na przykład niektóre kwasy i produkty, takie jak wspomniany retinol. Oczywiście dobrze jest od czasu do czasu trochę skórę złuszczać peelingiem enzymatycznym, ale bądźcie dla niej łagodniejsi w okresie letnim!

Jak wygląda optymalna pielęgnacja skóry latem, krok po kroku?

  1. Nadal oczyszczajcie skórę, ale delikatnymi kosmetykami. Jeśli te które używacie są łagodne, nie ma sensu ich zmieniać.
  2. Następnie przyda się nawilżająca mgiełka, którą możecie zabrać ze sobą do torebki i spryskiwać buzię przez cały dzień.
  3. Latem ważne jest nadal dobre serum z antyoksydantami.
  4. Do codziennej pielęgnacji włączcie krem z SPF z wysokim faktorem oraz nawilżającą maskę i bogaty krem na noc, który zawiera sporą dawkę kwasu hialuronowego. Dodatkowo podczas nocnej pielęgnacji możecie też zastosować serum z hialuronem.

Ale na tym nie koniec!

W letniej pielęgnacji Często zapomina się o ustach! Skóra ust jest cienka, należy ją również chronić. Chcę powiedzieć, że to właśnie latem na ustach mogą przydarzać się silne przesuszenia, pękania, a nawet opryszczka od słońca! Dlatego tak ważne jest, żeby mieć przy sobie dobrej jakości balsam do ust. On również powinien mieć faktor SPF!

A jak Wy pielęgnujecie skórę latem? Napiszcie w komentarzach!