autor
Magda

Co to jest retinol – przewodnik po wszystkim, co warto o nim wiedzieć

Hejka! Jeśli macie trądzik, przebarwienia lub zmarszczki, to warto wprowadzić do pielęgnacji retinoidy (retinol jest jednym z nich). Retinol był przedmiotem wielu badań, które pokazują, że rzeczywiście wykazuje świetne działanie. Jest wyjątkowy. I często jest drogi, a efekty wymagają cierpliwości i czasu, ale retinol oczywiście jest tego wart.

Wyjątkowy składnik – retinol

Stosowanie retinolu przypomina trochę ćwiczenia. Nie wyruszycie na 12-kilometrową wyprawę bez wiedzy i w klapkach. Z retinolem budujemy tolerancję – przygotowujemy stopniowo skórę. Rozpoczynajcie ostrożnie od małych dawek retinolu, sprawdzając, jak tolerancyjna jest skóra i pamiętajcie o jej nawilżaniu!

Retinoidy i retinol w kosmetykach

Retinoidy to ogólne określenie rodziny witaminy A i jej pochodnych. Jednym z nich jest retinol. Najskuteczniejszą formą jest czysty kwas retinowy / kwas retinowy i jest dostępny tylko na receptę. Inne retinoidy są sprzedawane w sklepach i mają różne działanie w zależności od rodzaju retinoidu i jego zawartości procentowej w formule. Najwyższy procent składnika w produkcie niekoniecznie jest dla Was lepszy. Musicie go trochę przetestować, aby dowiedzieć się, jaki % skóra lubi i na jaki rodzaj retinoidów najlepiej reaguje.

Co warto wiedzieć o retinolu:

 • Zmagacie się z trądzikiem lub nierównomierną pigmentacją skóry? Musicie poczekać z użyciem retinoidów do ukończenia 30 roku życia. Zamiast tego stosujcie witaminę C i niacynamid, które zapobiegają utracie kolagenu.
 • Retinoidów nie należy stosować w okresie ciąży. Witamina A jest ważna dla wzroku, skóry, błon śluzowych, rozwoju płodu, wzrostu i układu odpornościowego. Dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży otrzymywały wystarczającą ilość witaminy A, ale zbyt wysokie lub zbyt niskie spożycie może zaszkodzić płodowi.
 • Zacznijcie delikatnie. Zastosuj do na 1 noc w pierwszym tygodniu. Na 2 wieczory (nie jeden po drugim!) w drugim tygodniu. W następnym tygodniu na 3 noce i zobaczcie, jak skóra go toleruje. Niewielkie zaczerwienienie skóry i lekkie podrażnienie są normalne i przeminą.
 • Zawsze używajcie kremu przeciwsłonecznego w ciągu dnia, niezależnie od pogody, jeśli rutynowo stosujecie retinoidy. Filtr przeciwsłoneczny powinien mieć SPF 30 lub wyższy z dobrą ochroną przed UVA i UVB.
 • Retinoidy nie działają złuszczająco, ale należy zachować ostrożność przy stosowaniu innych produktów złuszczających, takich jak AHA, BHA, LHA, PHA, enzymów i peelingów fizycznych. Mogą one w połączeniu z nim wysuszyć skórę. Najlepiej trochę poczekać, aż skóra będzie tolerować retinol, a następnie stopniowo wprowadzać złuszczanie do rutyny.
 • Wasza skóra może często potrzebować więcej nawilżenia na początku stosowania retinolu, dlatego warto poszukać kremu nawilżającego z ceramidami / kwasami tłuszczowymi / lipidami, które utrzymują zdrową barierę skórną, a także składników nawilżających, takich jak: gliceryna, kwas hialuronowy i/lub składników uspokajających takich jak: alantoina, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, bisabolol, niacynamid.
 • Wyższy % retinoidów w produkcie niekoniecznie jest lepszy. Żaden produkt z retinolem nie może być sprzedawany w ilości powyżej 1% bez recepty.

Retinol i retinoidy, działanie

Różne formy retinoidów mogą:

 • Zrównoważyć produkcję sebum
 • Stymulować produkcję kolagenu i elastyny
 • Zwiększać odnowę komórek
 • Oczyszczać i domykać pory
 • Spłycać zmarszczki
 • Poprawiać gęstość i teksturę skóry

Stosujecie retinol? Jak się zaczęła Wasza przygoda z tym składnikiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *