autor
Magda
pajączki na nogach

Czerwone pajączki? Zapobiegaj i lecz

Cześć dziewczyny!

Pojawiają się na nogach i dekolcie, jednak te na twarzy przeszkadzają nam najbardziej. Czy już wiecie, co mam na myśli? Chodzi o popękane naczynia krwionośne, popularnie nazywane czerwonymi pajączkami. Sprawdźcie, jak im zapobiegać i jak je leczyć.

Czerwone pajączki – czemu się pojawiają?

Przyczyn może być naprawdę sporo. Najczęściej występujące to: starzenie się, geny i hormony. Wraz z wiekiem skóra robi się coraz cieńsza, a ściany naczynek krwionośnych osłabiają się. Nie mają już tak szybkiej zdolności do kurczenia i rozkurczania się. Pozostają więc przez dłuższy czas rozszerzone i prześwitują przez cienką skórę. Naczynka krwionośne pojawią się też u tych osób, u których w rodzinie występowało takie schorzenie. Jeżeli twoja mama lub twój tata mieli czerwone pajączki, ty też prawdopodobnie będziesz je miała. Popękane naczynka mogą pojawić się także w okresie dojrzewania, podczas ciąży lub w okresie menopauzy. W tym czasie dochodzi do wahań poziomu hormonów, które są odpowiedzialne między innymi za kondycję skóry.

Czy popękane naczynka można wyleczyć dietą?

I tak, i nie. Nie, bo nie tylko dieta bogata w odpowiednie witaminy zapewnia skórze odpowiednią kondycję. Tak, bo w wielu produktach znajdują się substancje wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Co jeść, żeby mieć piękną skórę? Spożywaj duże ilości pokarmu, w którym znajduje się witamina C, np.: czarna porzeczka, cytrusy, truskawki, pomidory, szpinak, brukselka. Na stan skóry pozytywny wpływ ma również witamina B6 obecna w mleku, jajach, brązowym ryżu oraz orzechach laskowych i włoskich. Jednak najważniejsza dla naczyń krwionośnych jest witamina K. Znajdziesz ją w awokado, kapuście, brokułach i sałacie. Spożywaj dodatkowo produkty bogate w cynk, miedź, selen i witaminę E. Unikaj alkoholu, kofeiny i pikantnych potraw, pod wpływem których naczynia krwionośne rozszerzają się.

Zimno – ciepło

Gwałtowne skoki temperatury również nie są dobre dla cery naczynkowej. Zarówno gorące promienie słońca, jak i zimny zimowy wiatr powodują bardzo szybkie rozszerzanie i kurczenie się naczynek. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna i zabezpieczenie twarzy przed ujemną temperaturą. Latem stosuj kremy z filtrem UV nie mniejszym niż SPF 30. Zimą natomiast na twarz nakładaj kosmetyki o gęstej formule z nawilżającymi i odżywczymi składnikami.

Zapobieganie i leczenie naczynek krwionośnych

Każdego dnia stosuj kremy z witaminami K, PP i C oraz alantoiną, pantenolem, aloesem, kasztanowcem i miłorzębem japońskim. Składniki te wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, redukują czerwone pajączki i przynoszą ukojenie podrażnionej skórze. Widoczne czerwone pajączki można usuwać laserowo. Energia świetlna zamienia się w ciepło, które niszczy rozszerzone naczynka. Dzięki laserowi skóra zyskuje naturalny koloryt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *