autor
Magda

Czy suszarka niszczy włosy? O suszeniu słów kilka

Dziewczyny,

często pytacie mnie o to, czy suszyć włosy, czy jednak nie. To kwestia, która jak widać nie daje wam spokoju, czemu się w ogóle nie dziwię – niektórzy polecają suszenie włosów, inni przestrzegają przed używaniem suszarki.

W związku z tym postanowiłam wyjaśnić raz na zawsze tę kwestię jednym wpisem o tym, czy suszarka niszczy włosy. Zdradzę wam też kilka ciekawostek na temat tego, jak uchronić się przed zniszczeniem włosów, kiedy już zdecydujemy się na ich suszenie.

Czy suszarka niszczy włosy?

Zacznę od obalenia najpopularniejszego mitu dotyczącego pielęgnacji włosów. Mitu powtarzanego od pokoleń. Mitu, przez który myślimy, że suszenie włosów jest dla nich szkodliwe. Czy na pewno?

Otóż suszarka do włosów nie zawsze je niszczy. Robi to tylko wtedy, gdy jest niewłaściwie dobrana do naszych potrzeb lub używamy jej niewłaściwie. Zbyt wysoka temperatura, zbyt bliska odległość od włosów, brak funkcji zapewniających ochronę podczas suszenia – to wszystko sprawia, że suszenie włosów może być szkodliwe. Ale nie musi, jeśli tylko zadbamy o to, żeby korzystać z dobrej jakości urządzenia i robić to poprawnie.

Suszarka do włosów – zalety

Czy wiecie, że suszarka może pomóc w pielęgnacji włosów? Dobrze czytacie! Jeśli wybierzemy odpowiednie urządzenie do suszenia włosów możemy być pewni, że nie tylko ich nie zniszczy, ale też:

 • ułatwi codzienną stylizację włosów;
 • domknie łuski, zapewniają pasmom gładkość;
 • zapobiegnie elektryzowaniu się włosów;
 • ograniczy ich splątywanie i problemy z czesaniem;
 • podkreśli blask i piękno włosów.

Tak naprawdę to od nas zależy, czy suszarka zadba o włosy, czy je zniszczy. Dlatego, że w naszych rękach leży wybór urządzenia i jego stosowanie. Im lepszą suszarkę wybierzemy, tym większe prawdopodobieństwo, że pomoże, a nie zaszkodzi. Liczy się też jej sposób użycia, ale o tym poniżej.

Jaką suszarkę do włosów wybrać?

Zdaję sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniej suszarki do włosów to nie jest łatwe zadanie. Dziś dostępne jest tak wiele urządzeń, że rozeznanie się w tym, jaka suszarka do włosów jest dobra, może być trudne. Chyba że wiemy, na co zwracać uwagę i czym kierować się przy wyborze. Ja wiem!

Otóż dobrą suszarkę do włosów poznamy po tym, że:

 • ma regulację temperatury i siły nadmuchu,
 • ma opcję zimnego nawiewu,
 • wyposażona jest w funkcję jonizacji,
 • ma czujnik poziomu nawilżenia włosów,
 • zamiast plastikowej ma powłokę np. ceramiczną,
 • jest dobrej wielkości i wygodnie leży w dłoni,
 • ma odpowiednio długi i obrotowy kabel.

Oczywiście nie każda suszarka do włosów ma czujnik poziomu nawilżenia, bo to opcja charakterystyczna dla droższych urządzeń. Jeśli kupujecie suszarkę, wybierzcie po prostu taką, która ma najwięcej przydatnych opcji w cenie, która nie nadwyręża waszego budżetu. Liczy się jakość względem ceny – wybierajmy opcje najkorzystniejsze dla nas.

Prawidłowy sposób suszenia włosów

Oczywiście nawet najlepsza suszarka do włosów nie pomoże, jeśli będziemy suszyć włosy w nieprawidłowy sposób. Zniszczymy je nie suszarką, ale niewłaściwym sposobem suszenia.

Postanowiłam, że zdradzę wam kilka prostych sposobów na to, jak suszyć włosy, żeby ich nie zniszczyć. Pamiętajcie, że połowa sukcesu to właśnie suszenie włosów zgodnie ze sztuką, w poprawny sposób.

 • Najważniejsza jest odległość suszarki od włosów – nie powinna być mniejsza niż ok. 20 cm, ponieważ możecie wówczas przesuszyć włosy.
 • Ważny jest też kierunek suszenia – nigdy nie róbmy tego pod włos, a zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
 • Temperatura suszenia również ma znaczenie – jeśli mamy taką możliwość, suszmy chłodnym nawiewem: dłużej, ale delikatniej dla włosów.
 • Pamiętajmy też, aby siła nawiewu była odpowiednia – to również ma znaczenie, bo zbyt mocny podmuch może łamać i splątywać włosy.

Jak chronić włosy podczas suszenia?

Na koniec przypominam, że włosy trzeba zabezpieczać, zanim zaczniemy je suszyć. Pozbawione naturalnej ochrony (warstwy lipidowej wymywanej przez szampon) mogą ucierpieć, gdy zaczniemy je suszyć.

Jak chronić włosy podczas suszenia? Polecam olejki do włosów – najlepszy jest arganowy o właściwościach termoochronnych – i kosmetyki termoochronne. Wybierajmy produkty możliwie jak najbardziej naturalne, które wzmocnią ochronę włosów przed utratą nawilżenia. Uwaga! Mgiełki z alkoholem to nie jest dobry pomysł, bo mogą dodatkowo wysuszać włosy.

Dajcie znać, jakie są wasze sposoby na suszenie włosów, które ich nie niszczy. Chętnie pozna wasze patenty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *