autor
Magda

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Cześć! 

W tym wpisie chciałabym odpowiedzieć na nurtujące was pytanie, czyli: Jak dbać o skórę wrażliwą?

Skóra wrażliwa jest bardzo problematyczna w pielęgnacji. Wiecznie towarzyszą nam: podrażnienie, swędzenie, pieczenie. Niestety nie zmienimy jej struktury, ale możemy nauczyć się odpowiednio ją pielęgnować.

Jeżeli posiadasz taki typ skóry, doskonale wiesz, że nie toleruje ona zmiany temperatur, kosmetyków o silnym działaniu i wielu innych. Bardzo łatwo ulega podrażnieniom, źle reaguje na nowości, często pojawiają się na niej zaczerwienienia, a nawet wysypka. Oznacza to, że jej mechanizmy ochronne zostały zaburzone. 

Naskórek nie radzi sobie z brakiem wilgoci, więc reaguje na podrażnienia w ekspresowym tempie. Nie oznacza to, że inne typy cery nie są na to narażone. Niestety nie mamy wpływu na nadwrażliwość naszej skóry.

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Początkowo trzeba określić, czy faktycznie mamy do czynienia ze skórą wrażliwą, czy alergiczną lub naczynkową. Jak to rozpoznać?

Skóra wrażliwa reaguje niemalże natychmiast na wszelkie niedogodności, natomiast skóra alergiczna dużo później, dlatego nietrudno jest je od siebie odróżnić. Zmiany alergiczne mogą wystąpić nawet po trzech dniach. Nie obejdzie się w tym przypadku bez terapii farmakologicznej, ponieważ bardzo ciężko stwierdzić, który alergen źle wpłynął na skórę.

Skóra wrażliwa od naczynkowej różni się… właśnie obecnością naczynek. Na skórze naczynkowej możemy znaleźć liczne, cera jest bardziej zaczerwieniona oraz źle reaguje na zmiany atmosferyczne.

Dlaczego skóra staje się wrażliwa?

Istnieje wiele przyczyn, ale często też się zdarza, że to nasza wina! Poza coraz bardziej zanieczyszczonym środowiskiem, na które nie zawsze mamy wpływ, na pewno pozytywnych skutków nie przynosi stres, palenie papierosów, klimatyzacja lub pomieszczenia aż zanadto nagrzane. Opalanie, nieodpowiednia pielęgnacja czy zmiany temperatur też sprawiają, że skóra staje się bardziej wrażliwa niż wcześniej.

W składzie płynów i proszków do prania także znajdziemy detergenty, które powodują liczne podrażnienia i uwrażliwiają naszą skórę. Chlorowana woda też nie pomoże.

Co zatem pomaga skórze wrażliwej?

Przede wszystkim nawilżenie – wewnątrz i na zewnątrz. Nie możesz zapominać o odpowiednim nawadnianiu, stosowaniu kremów tłustych w okresie zimowym. Nie zapominaj też o stosowaniu kremów z filtrami UV latem.

Trzymaj się sprawdzonych kosmetyków. Często nowości podrażniają naszą skórę.

Warto stosować naturalne składniki, jak napary z lipy czy rumianku. Do mycia twarzy możesz używać wody mineralnej. Jeżeli woda Cię podrażnia, możesz z niej zrezygnować i umyć twarz mleczkiem.

Zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Najlepiej, aby były bogate w witaminy, w szczególności E, kwas hialuronowy, wyciągi z naturalnych składników oraz liczne kwasy tłuszczowe. Twój naskórek zostaje odbudowany i wzmocniony, a liczne podrażnienia złagodzone.

Lubisz kolorowe kosmetyki? Wybieraj tylko takie przeznaczone do typu Twojej cery, ponieważ wybierając nieodpowiednie, dodatkowo podrażnisz swoją skórę.

Podczas demakijażu używaj kosmetyków o naturalnym pH. Ich konsystencja powinna być nieco tłusta.

Zaopatruj się w niepodrażniające preparaty myjące, aby łagodziły wszelkie podrażnienia i nie powodowały nowych. Unikaj pachnących płynów. Stosuj raczej te hipoalergiczne, a do wody dolewaj oliwkę dla dzieci lub natłuszczające olejki, które pomogą Ci pielęgnować Twoją skórę.

Czego unikać podczas pielęgnacji cery wrażliwej?

Nie stosuj kosmetyków, które mają zbyt wysokie pH i zbyt wiele aktywnych substancji.

Woda z kranu nie sprzyja skórze wrażliwej – lepiej jej unikaj.

Nie wychodź z domu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry w mrozy i upały. Unikaj też mycia twarzy w skrajnych temperaturach. Używaj chłodnej wody, zamiast zimnej lub gorącej.

Środki, które bardzo się pienią, nie wpłyną korzystnie na Twoją skórę. Nie używaj też zbyt mocnych peelingów.

Zachowajcie odpowiednie bezpieczeństwo, skóra wrażliwa bowiem jest bardzo podatna na wszelkie uszkodzenia, zmiany temperatury, drażniące kosmetyki. Niewskazane jest także używanie kosmetyków z wyciągami roślinnymi ani tych, które są pochodzenia zwierzęcego.

Pamiętaj o tych zasadach, aby Twoja skóra nie była ciągle napięta i piekąca. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *