autor
Magda
krem do opalania

Kremy do opalania się. Które z nich są najlepsze?

Cześć dziewczyny!

Mimo że lato dobiega końca, to ochrona przeciwsłoneczna przyda ci się przez cały rok. Sprawdź, które kremy będą dla ciebie najlepsze i jak odróżnić skuteczne produkty od tych nie do końca dobrych. Zapraszam do lektury.

Czy kremy z filtrem UV wywołują raka skóry?

Podobno mogą przyczyniać się do jego powstawania. A wszystko za sprawą pochodnej witaminy A, retinylu palmitate. Jak się okazuje, substancja ta jest foto-rakotwócza. Oznacza to, że pod wpływem promieniowania ultrafioletowego może powodować powstawanie guzków i zmian skórnych. Podobno aż w 41% kremów z filtrem UV znajduje się pochodna witaminy A. Jeżeli w twoim kosmetyku ochronnym znajduje się ten składnik, to natychmiast zamień go na bardziej naturalny.

Który filtr UV jest najlepszy?

Jeżeli kupiłaś krem z SPF 50+, to nie masz się co łudzić. To nie wysokość faktora decyduje o ochronie, lecz rodzaj filtra. Być może krem z SPF 50+ zabezpieczy twoją skórę przed poparzeniami, ale nie przed promieniowaniem UVA. Kupując kosmetyk z filtrem zwróć uwagę na oznaczenia. Skuteczny produkt powinien chronić przed promieniami UVA i UVB, a także (opcjonalnie) przed promieniowaniem UVC i IR.

Filtry chemiczne vs mineralne?

Na rynku kosmetycznym dostępne są kremy z filtrami chemicznymi i mineralnymi (fizycznymi). Jak nie trudno się domyślić, bezpieczną formą ochrony skóry przed promieniami słońca jest stosowanie kosmetyków z filtrem mineralnym. Produkty takie nie powodują alergii, nie przenikają do krwiobiegu i zapewniają skuteczną ochronę UVA. Filtry chemiczne natomiast mogą wywoływać alergie, wpływać na poziom hormonów i przedostawać się do układu krwionośnego w dużych ilościach.

Inne metody ochrony przed słońcem

Jak się okazuje wcale nie musisz stosować żadnych kosmetyków przeciwsłonecznych. Wystarczy odpowiednie ubranie, cień, okulary przeciwsłoneczne i zabezpieczenia w oknach. Jeżeli wybierasz się na spacer lub wycieczkę, załóż kapelusz z szerokim rondem, dobrej jakości okulary z filtrem i dużymi szkłami, a w szybach w domu lub samochodzie wstaw folię przeciw promieniowaniu UV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *