autor
Magda
szczotkowanie ciała na sucho

Moje sposoby na cellulit. Na czym polega szczotkowanie ciała na sucho?

Cellulit bywa naprawdę nieznośny i doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Walczymy z nim wieloma sposobami, ale często mimo usilnych starań skórka pomarańczowa nie chce się z nami rozstać. Zupełnie jak niechciana ciotka, która przyjeżdża w niezapowiedziane odwiedziny.

Żeby odpowiednio przygotować się do walki, trzeba dowiedzieć się przede wszystkim, skąd się bierze cellulit. Z punktu widzenia medycyny cellulit to zaburzenia w mikrokrążeniu objawiające się rozrastaniem się i nierównomiernym rozłożeniem tkanki tłuszczowej. Pojawia się najczęściej na piersiach, brzuchu i udach. Różne są przyczyny cellulitu, czyli niebezpośrednie czynniki zaburzające krążenie krwi i spowalniające odprowadzanie toksyn z organizmu.

Jakie są najczęstsze przyczyny cellulitu?

 1. Siedzący tryb życia i związany z nim brak ruchu.
 2. Nadmiar dwóch składników w diecie: soli oraz cukru.
 3. Problemy z krążeniem i choroby układu krążenia.
 4. Regularne noszenie zbyt obcisłych ubrań.
 5. Nałogowe palenie papierosów i branie innych używek.
 6. Nawet wady postawy, zaburzające krążenie krwi w nogach.

Metody walki ze skórką pomarańczową uzależnione są od stadium problemu. Trzeba pamiętać, że im szybciej wprowadzimy w życie pozytywne zmiany, tym szybciej pożegnamy cellulit. Jak pozbyć się cellulitu? Polecam różne formy aktywności np. jogging, pilates lub choćby skakankę. Przydadzą się też zmiany w diecie: mniej soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Ukrwienie można poprawić także naprzemiennym prysznicem (ciepła-zimna woda). Warto stosować antycellulitowe produkty pielęgnacyjne, które zawierają odpowiednie do problemu składniki aktywny. Sposoby na cellulit są naprawdę różne, wiele z nim przetestowałam na sobie. Dziś chciałabym opowiedzieć o jednym z nich, który jest zdecydowanie najpopularniejszy: domowy masaż antycellulitowy.

SZCZOTKOWANIE CIAŁA NA SUCHO

Delikatny masaż może okazać się nie tylko relaksującym zabiegiem, który zapewnia nam błogą chwilę odprężenia. Polecam go przede wszystkim ze względu na jego świetne działanie – przetestowałam. Masaż szczotką to idealne rozwiązanie, jeśli naszym problemem jest cellulit. Regularne szczotkowanie ciała na sucho sprawia, że:

 • skóra staje się bardziej jędrna,
 • cellulit widocznie się zmniejsza,
 • przyspiesza się krążenie skórne,
 • organizm oczyszcza się z toksyn,
 • złuszczony zostaje martwy naskórek,
 • kosmetyki lepiej się wchłaniają.

Szczotkowanie ciała – zalety

Jak to działa? Szczotkowanie ciała na sucho – oczywiście przy użyciu odpowiednich akcesoriów – to sposób na pobudzenie pracy układu limfatycznego. To on odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu, więc jego prawidłowa praca skutkuje lepszym oczyszczeniem organizmu. Poprawia się krążenie i zbędne produkty przemiany materii przestają zalegać w komórkach naszego organizmu. Można więc powiedzieć, że szczotkowanie ciała to sposób na detoksykację.

Co za tym idzie pozytywnie zmienia się metabolizm w tkankach. Toksyny nie gromadzą się na przykład w tkance tłuszczowej, dzięki czemu komórki tłuszczowe nie rozrastają się. Zapobiegamy w ten sposób tworzeniu się cellulitu. Natomiast regularnie wykonując masaż szczotką rozbijamy tkankę tłuszczową, która już zdążyła się nagromadzić w problematycznych miejscach. Szczotkowania ciała umożliwia równomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej i usunięcie cellulitu.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że szczotkowanie ciała na sucho ma też kilka innych zalet. Po pierwsze, dzięki szczotkowaniu pozbywamy się martwego naskórka, zaoszczędzając w ten sposób na peelingu. Skóra staje się zatem nie tylko jędrniejsza, ale też gładsza i bardziej promienista. Po drugie, wszystkie nałożone po masażu kosmetyki (balsamy, olejki) o wiele lepiej wchłaniają się w rozgrzaną skórę, a składniki odżywcze są lepiej transportowane do wszystkich komórek naszego organizmu. Każdy kosmetyk działa wówczas lepiej.

Szczotkowanie ciała na sucho – ważne zasady

Najpopularniejsze i najkorzystniejsze z punktu widzenia pielęgnacji jest szczotkowanie ciała na sucho. Choć metod jest jeszcze kilka, ta jest najmniej czasochłonna. Nie wymaga użycia żadnych dodatkowych kosmetyków i jest prostym domowym zabiegiem.

Potrzebna są tylko odpowiednie akcesoria. Jaka szczotka do szczotkowania na sucho? Najlepsza będzie szczotka z naturalnego włosia, która idealnie sprawdzi się na cellulit i nie podrażni delikatnej skóry podczas masażu. Najlepsza jest drewniana z masującymi wypustkami pomiędzy włosiem. Dostępne są szczotki do masażu z długim trzonkiem albo uchwytem na dłoń – tutaj wybór pozostawiam wam, bo kształt szczotki wpływa wyłącznie na wygodę użycia, a nie na efekty.

Jak przygotować skórę do szczotkowania? To równie ważne, jak wybór akcesoriów. Przede wszystkim musimy ją dokładnie oczyścić. Jak wskazuje nazwa zabiegu, szczotkowanie odbywa się na sucho, więc nie nakładamy przedtem na skórę żadnych balsamów, olejków i innych kosmetyków. Szczotkowanie ciała na sucho najlepiej robić przed kąpielą lub prysznicem, kiedy skóra jest sucha. Potem łatwiej będzie zmyć resztki złuszczonego naskórka z ciała.

Technika szczotkowania ciała

Jak to zrobić? Oto moja instrukcja krok po kroku. Szczotkowanie ciała na sucho to z pozoru prosty zabieg, ale dla najlepszych efektów warto robić go zgodnie z określonymi zasadami. Postaram się dokładnie opisać, jak szczotkować ciało.

 1. Ruchy powinny być długie, posuwiste i zawsze wykonywane w kierunku serca.
 2. Na początku warto masować spokojnie i stopniowo zwiększać intensywność.
 3. Szczotkowanie ciała można zacząć od rąk, kierując się ku barkom.
 4. Podobnie w przypadku nóg: szczotkujemy je od stóp w kierunku ud.
 5. Najdelikatniej szczotkujemy brzuch oraz klatkę piersiową.
 6. Okrężne ruchy stosujemy w przypadku stawów i węzłów chłonnych.
 7. Oczywiście omijamy żylaki, miejsca zranione, podrażnione.

Macie jeszcze jakieś pytania? Dajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *