autor
Magda

Pielęgnacja włosów latem. Jakie kosmetyki zabrać ze sobą podczas urlopu?

Dziewczyny!

Niebawem wakacje, więc już trzeba zacząć myśleć o tym, jak zabezpieczyć włosy przed wysoką temperaturą. Słońce nie ma litości i włosy narażone są na mnóstwo uszkodzeń. Niekorzystnie wpływają również słona i chlorowana woda, często doprowadzając do nieodwracalnych zniszczeń.

Długie włosy potrzebują szczególnej ochrony. Latem pamiętamy tylko o kremach z filtrem na twarz i ciało, zakładamy okulary przeciwsłoneczne, a zapominamy o stosowaniu kosmetyków termoochronnych do włosów czy założeniu kapelusza.

Jak słońce działa na włosy?

Przez nadmierną ekspozycję na słońce kolor włosów płowieje, traci swój blask, pasma stają się kruche, przesuszone. Zaczynają się łamać i rozdwajać na końca. Pod wpływem ciepła łuska włosa się rozchyla, przez co jest bardziej podatna na wszelkie czynniki zewnętrzne. Szkodliwe działanie promieni UV jest nam znane nie od dziś.

Woda morska i chlor również pogarszają kondycję włosów. Dlatego też często wracamy z wakacji z piękną opalenizną, zrelaksowani, wypoczęci i… ze zniszczonymi pasmami. A regenerują się bardzo, bardzo długo. Po moim długim miesiącu w ciepłym kraju moje kosmyki były w naprawdę złej kondycji – przesuszone, matowe. Żeby doprowadzić je do ładu, zajęło mi to sporo czasu.

Jak dbać o włosy latem?

W okresie letnim pasma zasługują na szczególną pielęgnację. Warto mieć przy sobie mgiełkę do włosów z filtrem UV lub dobry kosmetyk termoochronny w postaci olejku lub sprayu. Pamiętajmy o tym, nawet wychodząc na spacer, a nie tylko na plaży.

Oprócz mgiełki trzeb zainwestować w dodatkową ochronę. Drogerie są przepełnione regenerującymi kosmetykami na lato. Sprawdzą się tu delikatne, naturalne szampony i maski odżywcze, dzięki którym pasma zyskają odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Zawsze zwracamy uwagę na skład, aby nie zrobić swoim włosom krzywdy. Wszystkie kosmetyki powinny być dostosowane do naszych potrzeb, inaczej efekty będą odwrotne.

A może to czas na naturalną pielęgnację? Coraz więcej kobiet sięga po naturalne kosmetyki. Olejki również mają filtry UV. Można używać ich samodzielnie, łączyć ze sobą lub sięgać po produkty, które mają je w składzie. Najbardziej polecam olejek z pestek malin i olejek arganowy.

Po kąpieli w morzu czy basenie jak najszybciej myjemy włosy pielęgnującym szamponem. Woda wypłukuje z włosów ich cenną ochronę, przez co są jeszcze bardziej narażone na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Zawsze o tym pamiętajmy!

Odpowiednia fryzura na lato

Można zabezpieczyć włosy przed promieniowaniem, robiąc odpowiednią fryzurę. Na pewno w upięciu będzie nam wygodniej niż w rozpuszczonych włosach, zwłaszcza jeżeli są długie. Związane włosy mniej się plączą, a ponadto są mniej narażone na czynniki atmosferyczne. Sprawdźcie w necie, jakie są najlepsze fryzury dla długich włosów i koniecznie je przetestujcie. Najwięcej inspiracji znalazłam na Instagramie. Co jakiś czas upinam włosy w nowy sposób i szukam najwygodniejszej opcji dla siebie.

Nakrycie głowy

Latem nigdy nie wolno zapominać o nakryciu głowy! A często chodzimy bez czapki z daszkiem czy kapelusza. Nie bójcie się tego! Nakrycia głowy można dopasować do każdej stylizacji, bo wybór jest ogromny. A warto osłonić włosy przed promieniowaniem. Zawsze, kiedy siedzę na plaży lub nad odkrytym basenem, chowam włosy pod dużym kapeluszem.

Zawsze pamiętajmy o zabezpieczaniu włosów latem. Oprócz kremu z filtrem do ciała, nie zapomnijcie wziąć ze sobą dobrych kosmetyków termoochronnych. Wtedy przez cały rok będziecie wyglądały efektownie – włosy odpłacą się blaskiem i będą w dobrej kondycji.

Pozdrawiam i życzę udanych wakacji (już niebawem!) 😉