autor
Magda
perfumy

Po co ludziom perfumy? Kilka najważniejszych powodów

Cześć dziewczyny!

Łapka w górę, która z Was ma kolekcję perfum na toaletce. Każda dziewczyna lubi zbierać zapachy w ładnych flakonikach i codziennie ich używać. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, z jakiego powodu perfumujesz swoje ciało? Jeżeli nie, to być może mój dzisiejszy wpis rozjaśni Wam nieco tę sytuację. Perfum używamy, żeby:

ŁADNIE PACHNIEĆ

Inaczej mówiąc, żeby nasz zapach nie odstraszał innych. Właśnie z takiego powodu używano perfum w XVII i XVIII wieku. Ludzie w ogóle nie dbali o higienę i nie myli się. Czemu tak panicznie bali się wody? Uważali, że znajdują się w niej zarazki przenoszące groźne choroby. Na perfumy mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Aromatami spryskiwano skórę, włosy, ubrania, a nawet meble i domowe akcesoria.

ZAPACHOWA MANIERA

Perfum używamy z przyzwyczajenia. Traktujemy je jak krem lub dezodorant, czyli kosmetyki, które stosujemy codziennie. Kiedy kupujemy perfumy, nie zwracamy uwagi na to, jak pachną, w jakim flakoniku je zamknięto lub na jaką okazję je przeznaczono. Zapachu używamy przy okazji porannej lub wieczornej toalety. Są dla nas dodatkiem do ubioru, który możemy zmienić lub z którego możemy zrezygnować.

ABY POCZUĆ SIĘ LEPIEJ

Perfumy, a kiedyś olejki eteryczne, mogą wpłynąć na nasze samopoczucie, a nawet kondycję organizmu. Zapachy mają działanie energetyzujące, uspokajające, relaksujące, a niektóre uważane są za afrodyzjaki. Aromaty wprowadzają w romantyczny nastrój lub wręcz przeciwnie, mogą drażnić i wywoływać mdłości. Zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy uczulone na jakiś zapach, jesteśmy w ciąży lub zapach jest zbyt ostry i intensywny. Czy wiecie, że ludzie czują się dobrze wśród innych ładnie pachnących ludzi?

WIZERUNEK

Są i takie osoby, które stosowanie perfum traktują jako możliwość zbudowania wizerunku. Określonych zapachów używają indywidualiści, panie/panowie chcący zaintrygować płeć przeciwną, osoby pragnące podkreślić swój status materialny. Wiedza takich osób na temat perfum jest bardzo szeroka, a kolekcja zapachów skomponowana tak, aby pasowały na każdą okazję. Stosowanie konkretnych aromatów nie wynika tylko ze względów higienicznych; związane jest z życiem zawodowym lub prywatnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *