autor
Magda
fakty i mity o włosach

Prawda czy fałsz? Sprawdzam, co wiecie o swoich włosach!

Czy jesteś pewna, że wiesz wszystko o swoich włosach?

Odkąd zaczęłam zagłębiać się w temat i szukać ciekawych sposobów na naturalną pielęgnację włosów, zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę dużo jeszcze o swoich włosach nie wiem.

Wystarczy kilka minut surfowania po sieci, żeby odkryć te wszystkie sprzeczności – jedni mówią, żeby włosy spinać na noc, inni, że je w ten sposób powyrywamy; ktoś mówi, że silikony są złe, a ktoś inny, że to mit i warto je stosować w odpowiedniej ilości.

Jaka jest prawda? Postanowiłam przyjrzeć się najpopularniejszych faktom i mitom na temat włosów. Zapraszam!

NAJPOPULARNIEJSZE FAKTY I MITY O WŁOSACH

1. Brązowe włosy rosną szybciej niż blond. 

To MIT o włosach!

Włosy mogą rosnąć w różnym tempie, ale nie jest to związane w żaden sposób z ich kolorem. Wpływ na to, jak szybki jest przyrost włosów, ma m.in. sposób ich pielęgnacji, ogólna kondycja organizmu, a także genetyka.

Skąd wziął się taki mit? Włosy blond są z natury cieńsze i bardziej łamliwe. Może wydawać się, że rosnąć wolniej, ponieważ ich długość się nie zmienia z uwagi na urwane końcówki i mniej objętości.

2. Regularnie szczotkowanie włosów przyspiesza ich wzrost.

To FAKT o włosach!

Kolejna krążąca po sieci porada ma swoje korzenie jeszcze w tradycyjnych metodach dbania o włosy, które praktykowały nasze babki i prababki. Jest w niej ziarno prawdy, ponieważ szczotkowanie włosów ma wiele zalet m.in. zapobiega splątywaniu się włosów, wyczesuje z nich zanieczyszczenia i pomaga rozprowadzać kosmetyki pielęgnacyjne.

To może wpływać pośrednio na szybszy wzrost, ale najważniejsze jest, że podczas szczotkowania włosów robimy masaż skóry głowy. Zwiększa się mikrokrążenie skórne, a w efekcie włosy mogą rosnąć szybciej.

3. Mokrych włosów nie wolno czesać szczotką.

To FAKT o włosach!

Jeśli jesteśmy już przy czesaniu włosów, to warto pamiętać, że szczotka nie jest najlepszym wyborem, gdy pasma są mokre. Wówczas o wiele lepiej wybrać grzebień – najlepiej drewniany, o szeroko rozstawionych zębach.

Czemu ma to znaczenie? Największy problem z mokrymi włosami jest taki, że są one o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego trzeba rozczesywać je delikatnie. Nie wolno ich ciągnąć i szarpać, dlatego do ich czesania lepiej użyć grzebienia niż szczotki, która może się w nie wplątać.

4. Włosy przetłuszczające się trzeba myć jak najczęściej.

To MIT o włosach!

Osoby, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami, często myślą, że pomóc może tylko ich częstsze mycie. Nie zdają sobie sprawy z tego, że zbyt częste mycie włosów może… pogłębiać problem!

Tak, dobrze czytacie. Częste mycie włosów może sprawiać, że będą się bardziej przetłuszczały, ponieważ detergenty zawarte w szamponach niszczą naturalną barierę hydrolipidową. To prowadzi do wysuszania skóry, a więc wzmożonej produkcji sebum – organizm broni się w ten sposób przed podrażnieniami i utratą nawilżenia.

5. Stylizacja włosów może je wysuszać.

To FAKT o włosach!

Ostatnie, co zdradzę wam na temat włosów, dotyczy stosowania kosmetyków stylizujących. Nie wiem, czy wiecie, że stylizowanie włosów może im szkodzić, zwłaszcza gdy nie stosujemy się do pewnych zasad.

Przede wszystkim włosy wysusza zbyt gorący nawiew suszarki, dlatego (jeśli już musimy suszyć włosy) warto używać chłodnego nawiewu i stosować kosmetyki termoochronne. Dodatkowo wysuszać pasma mogą same kosmetyki do stylizacji np. lakiery, lotiony i serum – zwłaszcza te z alkoholami w składzie, które niestety przyspieszają ucieczkę wody z włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *