autor
Magda
pielęgnacja skórek

Wycinać czy nie wycinać? Pielęgnacja skórek przy paznokciach

Cześć!

Pielęgnacja skórek przy paznokciach (i paznokci zresztą też) bywa dla wielu z was problematyczna. Nie wiecie, czy wycinać, czy odsuwać, czym olejować i jak kremować. A może zostawić w spokoju? W tym wpisie udzielam odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania dotyczące tego, jak dbać o skórki przy paznokciach.

Czemu skórki przy paznokciach są suche?

Suche skórki przy paznokciach mogą być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji dłoni. Jeżeli nie nawilżasz regularnie skóry lub narażasz paznokcie na uszkodzenia, to prędzej czy później doświadczysz przesuszenia skórek. Kolejną przyczyną może być nieprawidłowe ich usuwanie. Może to doprowadzić do ran, krwawienia, a nawet do zakażenia. Pamiętaj też, że suche skórki przy paznokciach mogą być objawem chorób skóry – uszkodzenia warstwy hydrolipidowej, alergii lub atopii.

Wycinać czy nie wycinać skórek przy paznokciach?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Jedni wolą wycinać, a drudzy odsuwać drewnianym patyczkiem. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, żeby skórki nawilżyć w kąpieli lub za pomocą specjalnych kosmetyków. Produkty powinny zawierać między innymi: alantoinę, pantenol, aloes, olej z pszenicy, witaminę E lub olejek rycynowy. Przed wycięciem lub odsunięciem skórek należy jeszcze zdezynfekować narzędzie, którego będziesz używała.

Czym nawilżać skórki przy paznokciach?

Regularne nawilżanie skórek przy paznokciach (i samych paznokci) zapewni ci ładny wygląd. Dobrze sprawdzi się olejowanie paznokci lub stosowanie sprawdzonego olejku rycynowego. Klasycznym sposobem pielęgnacji skórek przy paznokciach jest systematyczne używanie kremu do rąk z zawartością na przykład masła shea, gliceryny aloesu lub olejku z orzechów makadamia.

Ciekawym rozwiązaniem są również odżywki do paznokci i skórek wokół nich. Są łatwe w stosowaniu, ponieważ są wyposażone w pędzelek lub specjalny aplikator podobny do końcówki korektora. Zawierają między innymi witaminy A i E, z grupy B, oliwę z oliwek, olejek z róży, proteiny jedwabiu i sojowe ekstrakty.

Domowy sposób na pielęgnację skórek przy paznokciach

Najlepszym domowym sposobem na pielęgnację skórek przy paznokciach jest kąpiel w oliwie z oliwek. Zawiera witaminę E i kwasy tłuszczowe, które regenerują i wzmacniają paznokcie i skórki wokół nich. Wystarczy, że niewielką ilość oliwy z oliwek podgrzejesz, a następnie zanurzysz w niej końce palców. Paznokcie namaczaj około 5 minut, a potem załóż bawełniane rękawiczki. Oliwę z oliwek zastąpią też olejek kokosowy lub jojoba, miód albo kapsułka z witaminą E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *