autor
Magda
trądzik u dorosłych

Spóźnialskie wypryski… Co stosować na trądzik u dorosłych?

Trądzik jest mi ostatnio (niestety!) bardzo bliski.

Nie jestem już nastolatką i nigdy wcześniej nie miałam problemu z wypryskami, dlatego tym bardziej byłam zszokowana, kiedy to się zaczęło. Dzisiaj przychodzę do was z pomysłami na to, co stosować na trądzik u dorosłych. Sytuacja zmusiła mnie do tego, żeby poszukać jakichś rozwiązań, dlatego chcę się tym z wami podzielić.

Pierwsza zasada: standardowe kuracje przeciwtrądzikowe nie działają u dorosłych!

Też byłam troszkę załamana tą informacją. Początkowo zaczęłam kupować żele antybakteryjne do cery trądzikowej, jakieś maści przeciwtrądzikowe, miejscowe preparaty do wysuszania wyprysków… na nic się to nie zdało.

Teraz wiem, że stosowanie produktów dostępnych w drogeriach to sposób dobry dla nastolatków. W ich przypadku zmiany trądzikowe są spowodowane czymś zupełnie innym, są zdecydowanie słabsze i rzadko towarzyszy im tak silny stan zapalny. Najważniejsze to zrozumieć, że trądzik u dorosłych to coś zupełnie innego trądzik młodzieńczy.

Trądzik młodzieńczy a trądzik u dorosłych – różnice

Tak naprawdę zarówno jeden, jak i drugi rodzaj trądziku to odmiana tej samej choroby skóry tzw. trądziku pospolitego (acne vulgaris). To przewlekły stan zapalny, dla którego charakterystyczne są wykwity skórne. Zresztą doskonale o tym wiecie, jeśli mieliście kiedykolwiek trądzik.

Czym trądzik dorosłych różni się od młodzieńczego?

  • Trądzik młodzieńczy – jak wskazuje nazwa – występuje u nastolatków między 11 a 17 rokiem życia. Trądzik u dorosłych tak naprawdę nie ma żadnych granic wiekowych. Może się być kontynuacją wcześniejszych problemów lub pojawiać się dopiero koło 30.
  • Podstawowa przyczyna trądziku u dorosłych to wzrost ilości androgenu, hormonu odpowiadające m.in. za produkcję sebum. Ale również niewłaściwa dieta, zanieczyszczenia środowiska, przewlekły stres, nieodpowiednia pielęgnacja, leki antykoncepcyjne, spożywanie dużej ilości słodyczy itd. U nastolatków zazwyczaj wywołują go bakterie.
  • Trądzik u dorosłych objawia się zdecydowanie silniejszymi i bardziej widocznymi stanami zapalnymi. Młode osoby nie doświadczają tak poważnych zmian, krostek, guzków i grudek.
  • Oba rodzaje trądziku różnią się też miejscem występowania. U dorosłych zmiany najczęściej występują w dolnych partiach twarzy, na brodzie, żuchwie, szyi, dekolcie oraz… plecach. Natomiast trądzik młodzieńczy może obejmować tak naprawdę cały obszar twarzy.

WYLECZ TO!

Mimo że trądzik u dorosłych naprawdę trudno jest wyleczyć – trochę ze względu na jego przyczyny, trochę z uwagi na więcej czynników szkodliwych pojawiających się wraz z wiekiem – warto chociaż spróbować.

A czy nie można tego po prostu ukryć pod makijażem?? Wszystko można, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Sztuka makijażu maskującego może się przydać, ale wyłącznie jako dodatek. Nie może zastąpić pielęgnacji, bo ukrywanie trądziku nie sprawi, że problem cudownie zniknie. Nieleczony trądzik może się pogłębiać i pozostawiać na naszej skórze trwałe zmiany np. blizny lub przebarwienia. Czas na zmiany i rozwiązanie problemu u podstaw!

Co stosować na trądzik u dorosłych?

Istnieje wiele mitów na temat tego, co stosować na trądzik u dorosłych. Wszystkie wynikają przede wszystkim z niezrozumienia przyczyn tego problemu. Zapominamy, że to nie jest to samo, co w przypadku trądziku młodzieńczego. Sprawdź, co stosować na trądzik u dorosłych, a czego się jednak wystrzegać.

1. KURACJA PRZECIWTRĄDZIKOWA (nie)

Jako że przyczyny trądziku dorosłych są inne niż u młodzieży, większość dostępnych na rynku kuracji przeciwtrądzikowych jest nieskuteczna. Bazują na alkoholach i substancjach, które mają wysuszać wypryski i działać antybakteryjnie. U dorosłych to nie bakterie są przyczyną trądziku, więc drogeryjne produkty będą zupełnie nieskutecznie, a nawet mogą pogorszyć stan skóry.

2. SŁOŃCE (lepiej nie)

Jednym z często powielanych mitów jest ten, jakoby słońce „wysuszało” trądzik. To teza niepoparta żadnymi badaniami. Moim zdaniem słońce (podobnie jak solarium) może jedynie podrażnić skórę, a także nasilić wszystkie objawy.

3. DIETA (tylko zdrowa)

Zamiast od razu zastanawiać się, co stosować na trądzik u dorosłych, zacznijmy zmiany od środka. Zdrowa skóra bierze się z ogólnie dobrej kondycji naszego organizmu. Zrezygnujmy ze słodyczy, bo nadmiar cukrów jest jedną z przyczyn trądziku. Wprowadźmy więcej warzyw, owoców i zbóż, a przede wszystkim produktów bogatych w cynk, siarkę i witaminę PP. Przede wszystkim jednak zadbajmy o nawodnienie organizmu, bo dobrze nawilżona od środka skóra to mniejsza ilość wydzielanego sebum, czyli mniejszy trądzik.

4. DEMAKIJAŻ (koniecznie)

W przypadku trądziku nie wolno zapominać o demakijażu! Trzeba go wykonywać codziennie przed pójściem spać i bardzo dokładnie. Warto jednak stosować do tego celu delikatne płyny do demakijażu np. micelarne lub na bazie lekkich olejków.

5. KOSMETYKI (dopasowane)

Jeśli mamy trądzik, nie musimy się ograniczać wyłącznie do kuracji przeciwtrądzikowych. Pielęgnacja powinna być dopasowana do aktualnych potrzeb skóry, które zależą m.in. od pory roku, kondycji organizmu itp. W przypadku, gdy nasza skóra jest aktualnie przesuszona, trzeba ją intensywnie nawilżać. Gdy zaczyna się przetłuszczać, należy ograniczyć wydzielanie sebum. Proste.

6. KWAS AZELAINOWY (polecam)

W rozmowach o tym, co stosować na trądzik u dorosłych, bardzo często pada stwierdzenie, że najlepszy jest kwas azelainowy. To środek dostępny bez recepty w formie kremów lub żelu. Jest naturalnym kwasem, który nie podrażnia i nie powoduje zbyt silnego złuszcza, za to ma bardzo przydatne właściwości:

  • hamuje łojotok,
  • działa przeciwzapalnie,
  • zabija bakterie,
  • minimalizuje przebarwienia.

7. PEELINGI (jak najbardziej)

W przypadku skóry trądzikowej warto stosować peelingi. Zdecydowanie powinny to być jednak peelingi enzymatyczne, a nie mechaniczne. Ze swojej strony polecam m.in. peelingi kwasem pirogronowym, migdałowym lub glikolowym. Taki zabieg wykonuje się nie częściej niż raz na 3-4 tygodnie i o tym też polecam pamiętać.

Na koniec: przypomnienie!

Leczenie trądziku powinno być odpowiednio zaplanowane przez dermatologa, który dobiera kosmetyki, kremy, leki lub tabletki stosownie do nasilenia i przyczyn problemu u konkretnej osoby. Pierwsze, co powinniście zrobić po stwierdzeniu u siebie trądziku, to oczywiście wizyta u lekarza. Sami nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, co stosować na trądzik u dorosłych. Możemy co najwyżej testować to metodą prób i błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *