Rytuał Hammam to zabieg pielęgnacyjny dla ciała i ducha. Łączy w sobie tradycyjne zabiegi kosmetyczne z Bliskiego Wschodu ze współczesną pielęgnacją ciała. Co to znaczy „Hammam” i co to dokładnie jest rytuał Hammam? Na czym polegają cztery etapy pielęgnacji rytuału Hammam, to znaczy nawilżenie (etap I), oczyszczenie i złuszczenie (etap II), oczyszczanie glinką Ghassoul (etap III) oraz namaszczenie i masaż (etap IV)?
„Hammam” – co to znaczy?
„Hammam” to bliskowschodnie określenie łaźni parowej. Zwyczaj kąpieli w łaźniach zapoczątkowali starożytni Grecy i Rzymianie, którzy w termach korzystali z pary powstającej w wyniku polania wodą rozgrzanych kamieni. Swoją obecną postać łaźnia zawdzięcza Turkom i Arabom; wraz z upadkiem starożytnych cywilizacji Europa Zachodnia na długo zapomniała o tradycji kąpieli w łaźniach, tymczasem na terenach Afryki Północnej i Azji Mniejszej Hammam kwitł.
Rytuał Hammam – co to jest?
Tradycyjny bliskowschodni Hammam to bogato zdobiony, przestronny budynek, który składa się z kilku sal. W pierwszej, zwykle zwieńczonej kopułą, rozbierano się i zwilżano ciało w służącym do tego celu basenie. Kolejne, wymyślne pod względem wystroju, sale dawały możliwość wypoczęcia i przygotowania się do właściwej części zabiegu, czyli pobytu w łaźni, w której temperatura sięgała pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Kąpielom w parze towarzyszyły masaże i namaszczanie egzotycznymi olejami. Po wyjściu z łaźni przechodzono do sali ciepła, w której myto i suszono ciało.
Do Europy Hammam wrócił wraz z Arabami w okresie podboju Hiszpanii i otomańskimi Turkami, którzy dotarli na Węgry i na Bałkany.
W obecnej, znanej nam dziś formie, Hammam nadal jest połączeniem oczyszczania, dogłębnej pielęgnacji ciała i balsamu dla duszy. W przeciwieństwie do pierwowzoru odbywa się w zaciszu gabinetu kosmetycznego lub własnej łazienki.
Hammam i cztery etapy pielęgnacji
Rytuał Hammam składa się z czterech etapów, które nawzajem się uzupełniają. W niektórych gabinetach tradycyjny rytuał Hammam został dostosowany do popularnych metod pielęgnacji. Oznacza to między innymi, że podczas takiego zabiegu stosuje się kosmetyki, które wyrównują kolor skóry i zapewniają piękny wygląd na długi czas.
Hammam – etap I. Nawilżenie
Etap I rytuału Hammam odbywa się w saunie parowej, w której ciepła para najpierw zwilża i zmiękcza skórę, a później otwiera pory, usuwa toksyny i przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji. W warunkach domowych wystarczy długi, ciepły prysznic.
Hammam – etap II. Oczyszczenie i złuszczenie
W tradycyjnych łaźniach II etap rytuału Hammam nazywa się „Hararet” i polega na obmyciu ciała pianą uzyskaną z mydła Savon Noir. W gabinecie lub w warunkach domowych wygląda to podobnie: skóra jest oczyszczana mydłem Savon Noir. Jest to czarne, naturalne mydło potasowe powstałe na bazie oleju i zmiażdżonych czarnych oliwek. Jego receptura pozostaje niezmienna od wieków. Mydło Savon Noir ma właściwości nawilżające i lekko złuszczające, a po nałożeniu na skórę i delikatnym masażu usuwa martwe komórki oraz pobudza krążenie. Po rozprowadzeniu na lekko wilgotnej skórze zmienia się w kremową, brunatną pianę.
Do masażu można wykorzystać ziarnistą rękawicę Kessa albo dowolną, sizelinową myjkę; w krajach arabskich masaż z ich użyciem nazywa się „Oumalik”. Polega on na nałożeniu niewielkiej porcji mydła na wilgotną rękawicę, pocieraniu aż do uzyskania piany oraz wmasowaniu w ciało w kierunku od nóg do serca. Taki masaż powinien trwać kilka minut i zaowocować dokładnym złuszczeniem martwego naskórka i pobudzeniem krążenia krwi. Po masażu starannie opłuczcie i osuszcie skórę.
Hammam – etap III. Oczyszczanie glinką Ghassoul
III etap rytuału Hammam dostarcza oczyszczonej skórze cennych substancji odżywczych. Glinka Ghassoul jest wydobywana od XII wieku z jedynych znanych na świecie złóż, które znajdują się w Maroku, w górach Atlas, w dolinie Moulouya. Gdy zmiesza się ją z wodą, powstaje błotnista pianka o właściwościach myjących i odtłuszczających. Pianka pochłania zanieczyszczenia i jest od zarania używana przez marokańskie kobiety do mycia skóry i włosów. Ponadto słynie z działania nawilżającego, a także poprawia elastyczność i jędrność skóry. Także w trakcie rytuału Hammam glinka mieszana jest z wodą. Powstałą papkę nałóżcie na skórę i zostawcie na kilka minut, a gdy wyschnie, spłuczcie słabym strumieniem ciepłej wody.
Hammam – etap IV. Namaszczenie i masaż
IV etap rytuału Hammam to ostatnia część zabiegu, która polega na wmasowaniu w całe ciało wonnego oleju o działaniu relaksującym i pielęgnującym. Możecie wykorzystać do tego celu dowolny naturalny olej roślinny, ale najczęściej stosuje się olej arganowy, czyli płynne złoto Maroka, eliksir młodości, który ma silne działanie nawilżające i regenerujące. Wmasujcie go w ciało delikatnie, okrężnymi ruchami. Poczekajcie, aż olej wchłonie się w skórę, po czym ubierzcie się.
Czy poddałyście się kiedyś rytuałowi Hammam? A może robicie to regularnie? Jeżeli tak, to oddajecie się w fachowe ręce kosmetyczki czy zaszywacie się we własnej łazience? Robicie do dla efektów czy dla przyjemności? Piszcie, na co macie ochotę!
Dodaj komentarz