autor
Magda

Rytuał Hammam w domu i w gabinecie – na czym polega i czy go polecam?

Rytuał Hammam to zabieg pielęgnacyjny dla ciała i ducha. Łączy w sobie tradycyjne zabiegi kosmetyczne z Bliskiego Wschodu ze współczesną pielęgnacją ciała. Co to znaczy „Hammam” i co to dokładnie jest rytuał Hammam? Na czym polegają cztery etapy pielęgnacji rytuału Hammam, to znaczy nawilżenie (etap I), oczyszczenie i złuszczenie (etap II), oczyszczanie glinką Ghassoul (etap III) oraz namaszczenie i masaż (etap IV)?

„Hammam” – co to znaczy?

„Hammam” to bliskowschodnie określenie łaźni parowej. Zwyczaj kąpieli w łaźniach zapoczątkowali starożytni Grecy i Rzymianie, którzy w termach korzystali z pary powstającej w wyniku polania wodą rozgrzanych kamieni. Swoją obecną postać łaźnia zawdzięcza Turkom i Arabom; wraz z upadkiem starożytnych cywilizacji Europa Zachodnia na długo zapomniała o tradycji kąpieli w łaźniach, tymczasem na terenach Afryki Północnej i Azji Mniejszej Hammam kwitł.

Rytuał Hammam – co to jest?

Tradycyjny bliskowschodni Hammam to bogato zdobiony, przestronny budynek, który składa się z kilku sal. W pierwszej, zwykle zwieńczonej kopułą, rozbierano się i zwilżano ciało w służącym do tego celu basenie. Kolejne, wymyślne pod względem wystroju, sale dawały możliwość wypoczęcia i przygotowania się do właściwej części zabiegu, czyli pobytu w łaźni, w której temperatura sięgała pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Kąpielom w parze towarzyszyły masaże i namaszczanie egzotycznymi olejami. Po wyjściu z łaźni przechodzono do sali ciepła, w której myto i suszono ciało.

Do Europy Hammam wrócił wraz z Arabami w okresie podboju Hiszpanii i otomańskimi Turkami, którzy dotarli na Węgry i na Bałkany.

W obecnej, znanej nam dziś formie, Hammam nadal jest połączeniem oczyszczania, dogłębnej pielęgnacji ciała i balsamu dla duszy. W przeciwieństwie do pierwowzoru odbywa się w zaciszu gabinetu kosmetycznego lub własnej łazienki.

Hammam i cztery etapy pielęgnacji

Rytuał Hammam składa się z czterech etapów, które nawzajem się uzupełniają. W niektórych gabinetach tradycyjny rytuał Hammam został dostosowany do popularnych metod pielęgnacji. Oznacza to między innymi, że podczas takiego zabiegu stosuje się kosmetyki, które wyrównują kolor skóry i zapewniają piękny wygląd na długi czas.

Hammam – etap I. Nawilżenie

Etap I rytuału Hammam odbywa się w saunie parowej, w której ciepła para najpierw zwilża i zmiękcza skórę, a później otwiera pory, usuwa toksyny i przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji. W warunkach domowych wystarczy długi, ciepły prysznic.

Hammam – etap II. Oczyszczenie i złuszczenie

W tradycyjnych łaźniach II etap rytuału Hammam nazywa się „Hararet” i polega na obmyciu ciała pianą uzyskaną z mydła Savon Noir. W gabinecie lub w warunkach domowych wygląda to podobnie: skóra jest oczyszczana mydłem Savon Noir. Jest to czarne, naturalne mydło potasowe powstałe na bazie oleju i zmiażdżonych czarnych oliwek. Jego receptura pozostaje niezmienna od wieków. Mydło Savon Noir ma właściwości nawilżające i lekko złuszczające, a po nałożeniu na skórę i delikatnym masażu usuwa martwe komórki oraz pobudza krążenie. Po rozprowadzeniu na lekko wilgotnej skórze zmienia się w kremową, brunatną pianę.

Do masażu można wykorzystać ziarnistą rękawicę Kessa albo dowolną, sizelinową myjkę; w krajach arabskich masaż z ich użyciem nazywa się „Oumalik”. Polega on na nałożeniu niewielkiej porcji mydła na wilgotną rękawicę, pocieraniu aż do uzyskania piany oraz wmasowaniu w ciało w kierunku od nóg do serca. Taki masaż powinien trwać kilka minut i zaowocować dokładnym złuszczeniem martwego naskórka i pobudzeniem krążenia krwi. Po masażu starannie opłuczcie i osuszcie skórę.

Hammam – etap III. Oczyszczanie glinką Ghassoul

III etap rytuału Hammam dostarcza oczyszczonej skórze cennych substancji odżywczych. Glinka Ghassoul jest wydobywana od XII wieku z jedynych znanych na świecie złóż, które znajdują się w Maroku, w górach Atlas, w dolinie Moulouya. Gdy zmiesza się ją z wodą, powstaje błotnista pianka o właściwościach myjących i odtłuszczających. Pianka pochłania zanieczyszczenia i jest od zarania używana przez marokańskie kobiety do mycia skóry i włosów. Ponadto słynie z działania nawilżającego, a także poprawia elastyczność i jędrność skóry. Także w trakcie rytuału Hammam glinka mieszana jest z wodą. Powstałą papkę nałóżcie na skórę i zostawcie na kilka minut, a gdy wyschnie, spłuczcie słabym strumieniem ciepłej wody.

Hammam – etap IV. Namaszczenie i masaż

IV etap rytuału Hammam to ostatnia część zabiegu, która polega na wmasowaniu w całe ciało wonnego oleju o działaniu relaksującym i pielęgnującym. Możecie wykorzystać do tego celu dowolny naturalny olej roślinny, ale najczęściej stosuje się olej arganowy, czyli płynne złoto Maroka, eliksir młodości, który ma silne działanie nawilżające i regenerujące. Wmasujcie go w ciało delikatnie, okrężnymi ruchami. Poczekajcie, aż olej wchłonie się w skórę, po czym ubierzcie się.

Czy poddałyście się kiedyś rytuałowi Hammam? A może robicie to regularnie? Jeżeli tak, to oddajecie się w fachowe ręce kosmetyczki czy zaszywacie się we własnej łazience? Robicie do dla efektów czy dla przyjemności? Piszcie, na co macie ochotę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *