autor
Magda
puder sypki

Mój przyjaciel: puder sypki. Czy wiesz, jak najlepiej go używać?

Czasami każda kobieta musi sobie przypudrować nosek. Niezależnie, czy lubi mocny, czy delikatny makijaż. Ja najczęściej sięgam po puder sypki, choć wiem, że trzeba umieć go używać, aby efekt był OK.

Wiecie, że puder pojawił się w rękach kobiet zdecydowanie wcześniej niż fluid? Zanim powstały pierwsze podkłady, panie upiększały swoją cerę właśnie za pomocą pudrów. Te jednak miały sporo wad – osypywały się, były nietrwałe. I właśnie wtedy ktoś wpadł na pomysł, żeby suchy puder połączyć z czymś mokrym (wodą, olejem, kremem) i stworzyć kremową formułę upiększającą. Tak właśnie powstał pierwszy podkład do twarzy.

Dziś fluid i puder to dwa osobne kosmetyki, bez których nie wyobrażam sobie makijażu. A mimo że puder zapoczątkował wszystko, dziś stosujemy go na samym końcu – dla utrwalenia, wygładzenia, zmatowienia.

Rodzaje pudrów

Nie mamy za dużego wyboru, jeśli chodzi o to, jaki puder do twarzy wybrać. Opcje są dwie, choć ja skłaniam się zdecydowanie do tej drugiej.

  1. Puder w kamieniu
  2. Puder sypki

W tej klasyfikacji chodzi oczywiście o formę. Trzeba jednak wiedzieć, że pudry można podzielić też pod względem koloru (barwione, transparentne) albo materiału, z którego są wykonane (mineralne, bambusowe, ryżowe).

Puder sypki – mój ulubiony

Niemal zawsze sięgam po puder sypki. Zdarzyło mi się może raz lub dwa, że kupiłam puder w kamieniu i bardzo tego żałuję. Sypkie pudry pasują mi lepiej, bo są lżejsze, łatwiej można kontrolować ilość nakładanego kosmetyku i świetnie aplikuje się je moimi ukochanymi, puchatymi pędzlami. A takie mizianie się po twarzy bywa naprawdę przyjemne i relaksujące.

JAK STOSOWAĆ PUDER SYPKI?

Łatwo przesadzić z jego ilością. Ci, którzy już stosowali puder sypki, wiedzą, że niewłaściwie nałożony może osadzać się na twarzy i tworzyć niezbyt ładne plamy. Jak aplikować sypki puder, żeby osiągnąć upragniony efekt gładkiej i matowej, ale jednocześnie bardzo naturalnej cery?

1. Aplikuj puder sypki miejscowo

Obsypanie całej twarzy pudrem to nie jest dobry pomysł. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że można aplikować go tylko na wybrane partie twarzy. Zupełnie tak, jak w przypadku bronzera i rozświetlacza. Jako że zadaniem pudru jest przede wszystkim zmatowienie cery i pochłonięcie nadmiaru wydzielanego sebum, należy aplikować go przede wszystkim na strefę T.

2. Kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”

Ważna jest jakość, a nie ilość, dlatego nie należy przesadzać z pudrem sypkim. Nałożenie go w nadmiarze to prosty sposób na efekt maski i bardzo sztuczny wygląd. Zdarza się tak, że nadmiar pudru sypkiego zaczyna zbierać się w załamaniach skóry, a przez to podkreśla zmarszczki i dodaje lat. To nam niepotrzebne, więc polecam nakładać puder sypki w niewielkiej ilości, a nadmiaru pozbywać się omiatającym ruchem pędzla.

3. Używaj różnych pędzli do pudru

Często popełnianym błędem jest nakładanie pudru sypkiego aplikatorem dołączonym do produktu. Ja wiem, że skoro jest przeznaczony typowo dla tego produktu, to powinien działać najlepiej… ale tak nie jest. Do pudru sypkiego najlepszy jest duży pędzel z gęstym, zbitym włosiem. Dlaczego puchate się nie sprawdzają? Bo sypki puder wbija się pomiędzy włosie i tam zostaje. Dlatego pędzel do pudru powinien być gęsty. Ale wcale nie musimy się ograniczać tylko do jednego pędzla – aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, które wymagają większej precyzji, można sięgnąć np. po pędzle do cieni do powiek.

4. Wklepuj, a nie wcieraj

Wpływ na efekty ma również to, w jaki sposób nakładamy puder. Podstawowa zasady mówi, żeby puder sypki wklepywać i wciskać w skórę delikatnymi ruchami, a nie wcierać. Omiatające ruchy pędzla są dobre, kiedy chcemy zebrać z twarzy nadmiar pudru, a nie go nałożyć. Z doświadczenia potwierdzam, że puder sypki, którym stemplujemy twarz, daje lepsze utrwalenie i bardziej naturalny efekt.

5. Używaj pudru sypkiego na różne sposoby

Ja też nie wiedziałam, że puder sypki może służyć do czegoś więcej niż tylko utrwalenie makijażu. Możesz zaaplikować go tylko na strefę T, aby zmatowić skórę. Ale możesz też omieść pudrem okolicę pod oczami, aby ukryć makijażowe niedociągnięcia typu osypane cienie do powiek.

6. A zanim go otworzysz…

… wstrząśnij opakowaniem. W ten sposób spulchnisz trochę swój sypki puder, dzięki czemu będzie lżejszy i łatwiejszy w aplikowaniu. Dzięki sitku, w które wyposażone jest większość pudrów sypkich, nie rozsypiesz go i będziesz miała idealnie odmierzoną do użycia ilość.

Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom puder sypki nie będzie już miał przed wami żadnych tajemnic! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *